Před 75 lety se narodil americký dobrodruh Steve Fossett

23.04.2019

Jackson (Tennessee; USA)/Praha (ČTK) - Americký makléř a dobrodruh Steve Fossett, který se narodil 22. dubna 1944, získal na burze miliardové bohatství, které mu umožnilo financovat jeho největší vášeň, posouvání hranic lidských možností. Fossett vytvořil více než stovku rekordů v letu balonem, letadlem a vzducholodí, v bezmotorovém létaní nebo v jachtingu; řada z nich stále zůstává nepřekonaná. Jeho vášeň se mu ale nakonec stala osudnou.Po dobrodružství toužil Fossett, který vyrostl v Kalifornii, už od dětství, kdy vstoupil mezi skauty a jako třináctiletý získal nejvyšší hodnost v americké chlapecké organizaci. A ke skautům se hrdě hlásil i v časech své největší slávy. Na Stanfordově univerzitě vystudoval ekonomii a studoval také na Washingtonově univerzitě v St. Louis. Ohromné bohatství si vydělal v 80. letech jako burzovní makléř a ředitel společností Lakota Trading a Marathon Securities.

Poprvé si Fossett vysloužil pozornost již v roce 1965, kdy ještě jako student Stanfordovy univerzity doplaval ke zrušenému ostrovnímu vězení Alcatraz. Do 90. let stihl pokořit například kanál La Manche, zvládl havajský triatlon Iron Man a zdolal nejvyšší vrcholky šesti kontinentů. Absolvoval i slavný čtyřiadvacetihodinový automobilový závod v Le Mans či Rallye Paříž - Dakar, zúčastnil se také slavného závodu psích spřežení Iditarod na Aljašce nebo dálkových běžkařských závodů.

Postupem času ho to nejvíc táhlo k letounům a plachetnicím. Nejprve překonal několik rychlostních rekordů v letadle a na katamaránu, poté se vrhl na létání balónem. V roce 1995 v něm jako první sám překonal Pacifik a na balón nezanevřel ani po několika neúspěšných pokusech o oblet planety v roce 2001. A o rok později, pošesté, to konečně dokázal. Svět také obeplul, v roce 2004 s posádkou na katamaránu Cheyenne, už v roce 1996 samostatně přeplul Tichý oceán na plachetnici.Asi největšího úspěchu dosáhl v roce 2005, kdy jako první na světě sólově obletěl v letounu zeměkouli bez mezipřistání a bez doplňování paliva. V lehkém tryskovém letounu urazil za 67 hodin 37.000 kilometrů. A o rok později překonal další rekord - v dálkovém letu jednotlivce bez mezipřistání. Osudným se mu trochu paradoxně stal běžný vyhlídkový let nad Nevadskou pouští, ze kterého se 3. září 2007 už nevrátil. Jeho ostatky byly nalezeny teprve na přelomu září a října 2008.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Wikipedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka