V Chebu dokončují nové muzeum věnované místnímu letišti

15.05.2019

Cheb (ČTK) - Historii chebského letiště představí ve středu nové muzeum, které je v Kamenné ulici v Chebu. Nejstarší československé letiště mělo v roce 2017 výročí 100 let od založení. Podle jednoho z autorů expozice Tomáš Dostála si zaslouží, aby se o něm dozvěděla i širší veřejnost. Řekl to dnes ČTK.Chebské letiště vzniklo ještě v době rakousko-uherského mocnářství v roce 1917 a fungovalo až do roku 1938, kdy Sudety zabralo nacistické Německo. "Když se rozpadla monarchie v roce 1918, tak první rok to bylo ještě rakousko-uherské vojenské letiště. Pak začaly vznikat československé letecké síly, ale ty tehdy neměly z čeho brát, takže v několika vitrínách jsou modely letadel, které využívalo letectvo na začátku, než se začala vyrábět československá letadla, šlo o německá nebo rakousko-uherská letadla," popsal Dostál.

Expozice muzea chebského letiště je tvořena z větší části replikami dobového vybavení, uniforem, zbraní a podobně. Největším exponátem je model části letadla Hansa Brandenburg ve skutečné velikosti, aby se návštěvníci představili, jak velká letadla tehdy byla. Textové tabule pak doplňují informace například o leteckém školství v Chebu nebo pilotech, kteří se proslavili a měli nějaký vztah k chebskému letišti.

Cheb má letiště dosud, leží ale jinde než to původní z počátku 20. století. Nové bylo vybudováno naproti hřbitovu v místech, kde byl později areál ČSAD. Dnešní letištní plocha vznikla až v době druhé světové války.Nové muzeum zřídilo město Cheb v prostorách, kde dříve sídlila galerie fotografie G4. Samotný nápad na vytvoření expozice o chebském letišti vzniknul už asi před šesti lety. Vzhledem k tomu, že se dlouhou dobu diskutovalo o možných změnách v dopravě v Kamenné ulici, které by mohly zasáhnout i do výstavních prostor, realizace se dočkal až nyní.

 

Zdroj ČTK

Foto: www.Cheb.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka