V Brně vzniká ultralehké letadlo ve stavebnicové verzi

26.07.2019

Brno (ČTK) - V brněnské firmě Direct Fly vzniká prototyp ultralehkého letadla s malými požadavky na délku vzletové a přistávací dráhy, které bude majitelům dodáváno jako stavebnice. Na konci příštího roku by mělo absolvovat ověřovací letové zkoušky a po nich se objeví na trhu. ČTK to dnes řekl jednatel Direct Fly Ivo Lederer.

Na vývoji letadla spolupracují experti z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze a odborníci z Direct Fly. Vytvoření letadla v podobě stavebnice, kterou si majitel jednoduše sestaví doma třeba v garáži, podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR)."Vývoj probíhá ve dvou rovinách. Tou první, která je hlavně naší doménou, jde o to vyvinout jednotlivé díly vysoce prefabrikované tak, aby je majitel mohl jednoduše sestavit dohromady a nemohl při tom udělat chybu," uvedl Lederer.

Druhou rovinou, které se primárně věnují vědci z ČVUT, je vytvořit takovou konstrukci celokovového letadla, aby odpovídalo kategorii UL-LSA STOL. Takové letouny mohou přistát nebo vzlétnout z dráhy velké jen jako fotbalové hřiště.Hotové letadlo bude mít pravděpodobně nádrže o objemu 100 litrů, což by mu mělo umožnit dolet asi 800 kilometrů. Do jednoho přepravního kontejneru o délce 20 stop (zhruba šest metrů) by se mohly vejít až tři takové stavebnice.

"Perspektivní trhy pro tento typ stavebnicového letadla jsou například Austrálie, jižní i severní Amerika. Letadlo bude ale možné objednat i sestavené," doplnil Lederer.Po koncepci letounů ve stavebnici byla velká poptávka, uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka. "Jsem si jistý, že sestavovaný prototyp, na kterém se podílí největší kapacity z oboru v tuzemsku, najde nejen na českém trhu velké uplatnění," doplnil.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Directfly.cz

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka