American Airlines navzdory problémům s boeingy zvýšily zisk

29.07.2019

New York (ČTK) - Americká letecká společnost American Airlines ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 19 procent na 662 milionů dolarů (15,2 miliardy Kč). Nucenou odstávku letadel Boeing 737 MAX, která po dvou smrtelných nehodách nemohou od jara do vzduchu, pomohla kompenzovat vysoká poptávka po osobní přepravě. Aerolinky současně oznámily, že kvůli problému s boeingy letos odepíšou ze zisku před zdaněním kolem 400 milionů dolarů.



Očištěný zisk na akcii ve čtvrtletí mírně přesáhl odhady analytiků v průzkumu společnosti Refinitiv. Činil 1,82 dolaru na akcii, zatímco odhad zněl 1,80 dolaru. Celkové provozní náklady pak vzrostly o tři procenta na 11,96 miliardy dolarů.

Hospodaření všech předních aerolinek ve Spojených státech podpořily vyšší ceny letenek. Přepravci si je mohli účtovat, neboť s vyřazením boeingů po celém světě se snížila i přepravní kapacita.



American Airlines, které jsou v USA druhým největším provozovatelem letounů 737 MAX, vyřadily z provozu 24 těchto letadel nejméně do 2. listopadu. To znamenalo nutnost zrušit asi 115 letů denně. Aby tento výpadek a absenci nových dodávek letadel 737 MAX firma kompenzovala, prodlouží životnost jiných modelů 737, některých strojů Boeing 757 a také letadel Airbus A320.

Největší americké aerolinky v osobní přepravě zvýšily spodní hranici předpovědi celoročního očištěného zisku na akcii ze 4,00 na 4,50 dolaru, horní 6,00 USD nechaly beze změny.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka