Americké letectvo přidělilo zakázku na výrobu F-16 pro Slovensko

01.08.2019

Washington (ČTK) - Americké letectvo přidělilo společnosti Lockheed Martin zakázku na výrobu čtrnácti stíhaček F-16 určených pro Slovensko. Oznámiloto ve středu americké ministerstvo obrany. Hodnota zakázky, jejíž součástí je také logistická podpora, je podle Pentagonu téměř 800 milionů dolarů (18,6 miliardy korun).

Slovensko loni v prosinci podepsalo smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16, celková hodnota kontraktu včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory činí 1,59 miliardy eur (40,9 miliardy korun). Stíhačky se budou vyrábět v závodu v Greenvillu v Jižní Karolíně. Zakázka by měla být podle Pentagonu hotova na konci ledna 2024.Podle slovenských médií by měly první čtyři americké stroje na Slovensko dorazit již v roce 2022. Zbylých deset do konce roku 2023. Stíhačky F-16 nahradí dosluhující ruské stroje MiG-29.

Nákup stíhaček je součástí rozsáhlé modernizace zastaralé techniky ozbrojených sil Slovenska. Už dříve Bratislava zakoupila také víceúčelové vojenské vrtulníky a dopravní letadla. Kromě toho připravuje například projekt obstarání bojových obrněných vozidel.V červenci zrušilo slovenské ministerstvo obrany výběr dodavatele radarů pro vojenské letiště poté, co kvůli chybějícím podkladům vyloučilo jediného zájemce - českou firmu Eldis Pardubice. Výběrové řízení na radary ale chystá úřad vypsat znovu.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Wikimedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka