Francouz Zapata úspěšně přeletěl Lamanšský průliv na flyboardu

05.08.2019

Paříž/Londýn  (ČTK) - Francouz Franky Zapata dnes v neděli 4.srpna 2019 úspěšně přeletěl Lamanšský průliv na svém  futuristickém dopravním prostředku Flyboard Air. Bezpečně přistál v Saint Margaret's Bay blízko Doveru na britském pobřeží. Minulý  týden jeho pokus nevyšel.

"Šlo to dobře. Jsem spokojen," uvedl po přistání čtyřicetiletý Francouz. "Postavit vlastní stroj a překonat Lamanšský průliv - to je  opravdu dětský sen," prohlásil. Dodal, že nyní je unavený a potřebuje dovolenou.

K včerejšímu druhému pokusu vzlétl Zapata v 08:15 SELČ z pláže Sangatte na severu Francie. V polovině trasy dlouhé 35      kilometrů, kterou urazil ve výšce 15 až 20 metrů za zhruba 20 minut, přitom doplnil palivo na palubě zásobovací lodi. 

Při prvním nezdařeném pokusu se Zapata během mezipřistání zřítil do moře. Tentokrát "dosedl na loď snadno, vyměnil batoh s  palivovou nádrží a znovu se vznesl", citovala agentura AFP Zapatovu manželku Krystel.

Ve Francii i v Británii na místě startu a přistání sledovaly Zapatu stovky zvědavých diváků. "Vážně jsem si nemyslela, že to dokáže, ale doufala jsem," uvedla jedna z obyvatelek Saint Margaret's Bay. "Už jen sledovat ho v dálce malým dalekohledem bylo prostě úžasné," dodala."Posledních pět nebo šest kilometrů jsem si opravdu užíval," řekl Zapata novinářům. "Nejsem ten, kdo by měl rozhodovat o tom, zda  je to historická událost, nebo ne. To ukáže čas," dodal.

Se svým vynálezem Zapata mimo jiné ohromil návštěvníky letošní vojenské přehlídky 14. července v Paříži při oslavách francouzského státního svátku, když na svém stroji proletěl nad bulvárem Champs-Élysées. Flyboard Air je zařízení, na němž pilot stojí. Má pět motorů a dokáže letět i v případě výpadku jednoho z nich. Jeho maximální rychlost je 190 kilometrů za hodinu.

Zapata koncem loňského roku obdržel od francouzské armády příspěvek 1,3 milionu eur (33,5 milionu Kč) na financování vývoje svého vznášedla. V dnešním rozhovoru s francouzskou televizí BFM uvedl, že zatím není jasné, k čemu by se vynález mohl používat. Upozornil rovněž, že řízení stroje není jednoduché. "Není to stroj na cestu do pekárny v neděli ráno," řekl. Prohlásil rovněž,  že nyní pracuje také na létajícím automobilu.

Zdroj:ČTK

Foto: Zapata

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

El diablo a todas horas ver cine online gratis completas 2020 español

Odpovědět

Datum : 24.09.2020 18:02, Vložil : Nelsonzerse

Ver El diablo a todas horas 2020 pelicula online - http://ver-online-gratis-pelicula.over-blog.com/2020/09/el-diablo-a-todas-horas-ver-pelicula-online-gratis-espanol.html Ver El diablo a todas horas 2020 pelicula online enlace alternativo - https://zenodo.org/record/4035094#.X2QdQRAzbIV El diablo a todas horas pelicula El diablo a todas horas película completa El diablo a todas horas cine 4 El diablo a todas horas peliculas El diablo a todas horas ver cine online El diablo a todas horas ver pelicula El diablo a todas horas descargar peliculas gratis El diablo a todas horas ver peliculas online gratis El diablo a todas horas descargar película gratis El diablo a todas horas pelicula completas en castellano El diablo a todas horas cine mexicanas El diablo a todas horas pelicula cristianas El diablo a todas horas descargar cine El diablo a todas horas película infantiles El diablo a todas horas cine en castellano El diablo a todas horas pelicula

+ за пост

Odpovědět

Datum : 13.12.2019 14:27, Vložil : ceypiuviu34

Спасибо, давно искал

Спасибо за пост

Odpovědět

Datum : 20.11.2019 21:52, Vložil : iedfquqav76

Супер давно искал

Супер давно искал

Odpovědět

Datum : 19.11.2019 19:11, Vložil : hrsqayvuh00

Спасибо, давно искал

ничего особенного

Odpovědět

Datum : 15.11.2019 06:40, Vložil : sictunpdt36

Спасибо за пост

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka