Na Dnech NATO vystoupí společně Šonka s pilotem gripenu Kardošem

19.09.2019

Praha (ČTK) - Dny NATO v Ostravě návštěvníkům zpestří společné vystoupení mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a vojenského pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Příznivci letecké techniky se tak mohou o víkendu těšit na nevšední představení nadzvukové stíhačky a vrtulového speciálu. ČTK to dnes řekl Tomáš Maruščák z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě, účastní se jich vojáci, policisté i hasiči z Česka i zahraničí. Na Letišti Leoše Janáčka budou k vidění desítky kusů techniky ve vzduchu i na zemi. Akce se účastní většina složek Armády ČR, zapojí se do něj podle Maruščáka na 1000 vojáků s 360 kusy techniky.České vojenské letectvo vyšle do Ostravy téměř všechny typy letounů, které provozuje. "Umění vyšší techniky pilotáže předvedou display piloti letounů JAS-39 Gripen a L-159 ALCA, vrtulníků W-3A Sokol, Mi-24/35 i Mi-171Š," uvedl ředitel dynamických ukázek Michal Daněk.

Speciální představení chystají také Šonka se svým speciálem Extra 300 SR a Kardoš, který jako takzvaný display letec je předváděcím letcem gripenu. Své umění poprvé společně představili divákům při dnech otevřených dveří na letecké základně v Čáslavy a vystoupení mělo u návštěvníků úspěch. Piloti se nyní rozhodli na něj navázat. "Dnes jsme provedli první úspěšný nácvik pod dohledem ředitele dynamických ukázek Dnů NATO a tak se s Martinem těšíme do Ostravy," poznamenal Kardoš.

Jeho vystoupení se Šonkou bude nejspíše poslední příležitostí, kdy se v těchto strojích potkají společně ve vzduchu. "Display pilot je stanoven zpravidla na tři roky a to z důvodu vysoké časové náročnosti," uvedl pilot gripenu, který je předváděcím pilotem právě třetím rokem.Dny NATO loni navštívilo 220.000 lidí, vstup na akci je zdarma. Diváci letos na letišti v Mošnově na Novojičínsku poprvé uvidí nový letoun L-39NG z produkce společnosti Aero Vodochody. Unikátní bude například také hromadný seskok 40 českých a polských parašutistů ze dvou letounů. Připraveno bude 70 dynamických ukázek v 16 hodinách programu.

 

Zdroj: ČTK

Foto: dny Nato

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka