Piloti Southwest Airlines žalují Boeing kvůli odstávce letadel

10.10.2019

Chicago (ČTK) - Odborový svaz pilotů americké letecké společnosti Southwest Airlines zažaloval americkou strojírenskou firmu Boeing. Tvrdí, že zastavení provozu letounů Boeing 737 MAX připravilo piloty aerolinek na mzdách o více než 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Provoz letounů Boeing 737 MAX byl v březnu letošního roku po celém světě pozastaven po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii. Společnost Southwest Airlines v té době měla 34 letounů 737 MAX, takže byla jejich největším provozovatelem. Firma navíc měla na letošní rok objednáno dalších 41 letadel 737 MAX, jejich dodávky však byly rovněž pozastaveny.Odborový svaz tvrdí, že Boeing příliš spěchal s uvedením letounu do provozu a neposkytl o něm pravdivé informace. Svaz odhaduje, že přerušení provozu letadel 737 MAX přinutilo společnosti Southwest Airlines ke zrušení více než 30.000 letů.

"Věříme, že tato žaloba je neopodstatněná a hodláme se energicky bránit," uvedla společnost Boeing. "Nadále budeme s firmou Southwest Airlines a jejími piloty spolupracovat ve snaze o bezpečný návrat letounů MAX do provozu," dodala.Boeing 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines se letos 10. března zřítil krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeba. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka