Z ostravského letiště v Mošnově začne létat linka do Varšavy

26.11.2019

 Ostrava ČTK - Z ostravského letiště v Mošnově začne na jaře létat pravidelná linka do Varšavy. Provozovat ji bude polská společnost LOT. Linka bude zpočátku létat oběma směry pětkrát týdně, počet letů by se měl ale později zvýšit. Novinářům to dnes řekli zástupci Moravskoslezského kraje, který je majitelem letiště, a společnosti LOT.


"Myslím, že to je do jisté míry přelomový krok pro naše letiště, protože jsme našli skutečně silného partnera," řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).Z Varšavy pak budou moci pasažéři pokračovat do více než 110 destinací. "Odpolední časy umožňují výhodné přestupy do dalších destinací v Německu, Skandinávii, USA, Koreji i dalších míst v Asii," řekl za společnost LOT Robert Ludera.

Podle letového řádu bude od 30. března letadlo do Varšavy létat vždy v pondělí, čtvrtek a sobotu ve 13:25 a v úterý a pátek v 17:05, z Varšavy poletí v pondělí, čtvrtek a sobotu v 11:50 a v úterý a pátek v 15:30. Linku budou obsluhovat letadla Bombardier Q400 a Embraer 170/175 s kapacitou 70 až 82 míst. Cena zpáteční letenky bude začínat na 1690 korunách.

Na podporu nové linky chce kraj vyčlenit deset milionů korun ročně. Zastupitelé by to měli schvalovat v prosinci. Hejtman doufá, že do budoucna se linka obejde bez krajské podpory. "Po nějakou dobu budeme přispívat na provoz linky a očekáváme, že po pěti letech bude zisková v řádech sedm procent ročně," řekl hejtmanův náměstek Jakub Unucka (ODS).

Kraj naopak ukončil hledání dopravce, který by provozoval linky do Mnichova a Vídně. Důvodem bylo, že se přihlásil jediný zájemce, řekl Unucka. "V tuto chvíli se soustředíme na linku do Varšavy, na to, aby se rozlítala, aby lítala úspěšně, a potom se uvidí," dodal. Spolupráce s LOT by se podle něj v budoucnu mohla rozšířit i na další destinace. LOT například buduje svůj druhý hub (letecký uzel) v Budapešti.

Na podporu linek do Mnichova a Vídně měl kraj připraveno 170 milionů korun. Unucka řekl, že tyto peníze kraj použije na rozvoj infrastruktury letiště a vybudování pojezdových stojánek u nákladních hangárů pro rozšíření nákladní přepravy.

"Vznikne tam zhruba deset hangárů, které budou patřit jak letišti, tak soukromníkům. K těm hangárům bude přístup, aby tam mohla zajíždět letadla, aby letiště mohlo plnit svoji podstatnou úlohu, a to je nákladní cargo. Dneska tam máme jenom jeden stan, ten se velmi brzy změní," řekl Unucka. Příprava hangárů je ve fázi projektové dokumentace.Z mošnovského letiště nyní pravidelně létá linka do Londýna a v sezoně linky do turistických destinací. Loni Letiště Leoše Janáčka Ostrava odbavilo rekordní počet cestujících. Bylo jich 377.936, tedy o 53.820 lidí více než v roce 2017. Co se týče nákladní dopravy, letadla přepravila 5448 tun materiálu.

Ředitel letiště Jaromír Radkovský řekl, že letos počet cestujících letišti klesl. Prvním důvodem podle něj bylo zrušení pravidelné linky do Prahy a druhým uzemnění letadel Boeing 737 Max. "Přesto ten pokles není znatelný. Proti loňskému roku, který byl extrémní, se jedná asi o deset až 15 procent, ale stále jsme přes 330.000 pasažérů, což je v podstatě druhé nejvyšší číslo za posledních 12 let," řekl Radkovský.

Společnost LOT loni přepravila rekordní počet cestujících - přes 8,9 milionu, což bylo o dva miliony více než v roce 2017. Letos plánuje přepravit deset milionů cestujících. LOT má každý den ve vzduchu téměř 90 letadel, v letovém řádu má 111 spojů na třech světadílech.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka