Před 90 lety přeletělo první letadlo nad jižním pólem

28.11.2019

Washington/Praha (ČTK) - Americké expedici vedené polárníkem Richardem Byrdem se 29. listopadu 1929 podařilo jako první přeletět nad jižním pólem, letoun Ford Trimotor tehdy pilotoval Nor s bohatými zkušenostmi s létáním v mrazivým oblastech Bernt Balchen. Přítel slavného Roalda Amundsena měl za sebou i úspěšný přelet Atlantiku, později spolupracoval s Amelií Earhartovou a za druhé světové války pomáhal spojeneckým letectvům ovládnout daleký sever.Ford Trimoto

Dobývání pólu ze vzduchu přitom bylo podobně obtížné - a také zpochybňované - jako dosažení těchto míst po zemi. Na severu dosáhl místa, kde pomyslná zemská osa protíná zeměkouli, poprvé také Byrd, a to 9. května 1926, o jeho výkonu se ale dodnes pochybuje. O tři dny později pak nad severním pólem přelétla vzducholoď Norge, na jejíž palubě se nacházeli slavný norský polárník Roald Amundsen, italský konstruktér vzducholodí Umberto Nobile a americký objevitel Lincoln Ellsworth.Vzducholoď Norge

Přeletět nad některou z oblastí věčného ledu a ocitnout se při tom nad pólem ale průkopníkům brzy nestačilo. Začaly proto pokusy o přistání.

Lisunov Li-2

V dubnu 1948 přistály na severní točně tři sovětské letouny Lisunov Li-2 z expedice vedené Alexandrem Kuzněcovem (mimo jiné to je i první nezpochybňované dosažení severního pólu). Na opačné straně Země se podařilo přistát v říjnu 1956 americké dakotě, v níž byl i George Dufek, admirál válečného námořnictva s českými kořeny.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka