Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce

29.01.2020

Paříž (ČTK) - Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o urovnání obvinění z korupce. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) se Airbus v rámci dohody vyhne oficiálnímu obvinění a zaplatí pokutu. Ta by se podle některých zpráv médií mohla pohybovat kolem tří miliard eur (zhruba 76 miliard Kč). Dohodu nicméně ještě musejí schválit soudy v jednotlivých zemích.

"Airbus potvrzuje, že v principu dosáhl dohody," uvedla dnes firma v krátkém prohlášení. Upozornila nicméně, že z právních důvodů se nemůže vyjádřit k podrobnostem svých rozhovorů s úřady.

Airbus zhruba před čtyřmi lety oznámil, že čelí vyšetřování kvůli využívání externích poradců k získání lukrativních objednávek na komerční letadla. Firma tehdy uvedla, že se na vyšetřovatele sama obrátila poté, co odhalila určité nesrovnalosti.

V rámci vlastního vyšetřování obvinění z korupce již Airbus podle agentury Reuters propustil přes 100 zaměstnanců. Firma poskytla úřadům přes milion dokumentů a provedla organizační změny, aby zabránila budoucím pochybením.Akcie společnosti Airbus po zprávě o dohodě posílily, a to navzdory hrozbě vysoké pokuty. Analytici a obchodníci totiž vítají skutečnost, že se podnik blíží k uzavření této aféry, uvedl Reuters. Krátce před 11:00 SEČ si akcie Airbusu připisovaly téměř dvě procenta.

"Vítáme urovnání toho vyšetřování, ačkoliv to přináší určité náklady," uvedli analytici z makléřské společnosti Jefferies.

Airbus v loňském roce vystřídal na postu největšího světového výrobce letadel amerického konkurenta Boeing. Ten se v současnosti potýká s problémy kolem letadel 737 MAX, jejichž provoz byl loni v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka