Před 50 lety zemřel ruský konstruktér vrtulníků Michail Mil

30.01.2020

Moskva/Praha (ČTK) - Ruský konstruktér Michail Mil, který zemřel před 50 lety, 31. ledna 1970, byl zakladatelem a hlavním konstruktérem sovětské kanceláře Mil, proslulé zejména výrobou vrtulníků. Stroje vyrobené pod jeho vedením zaznamenaly řadu rekordů. Mil se podílel například na konstrukci vrtulníků Mi-1, Mi-2, Mi-4, Mi-6, Mi-8, Mi-10 a V-12. Poruchovost stroje V-12 měla nepříznivý dopad na konstruktérovo zdraví a přispěla k jeho předčasné smrti.


Michail Mil

Rodák z Irkutsku (22. listopadu 1909) získal už ve 12 letech cenu za model kluzáku. Zpočátku studoval Sibiřský technologický institut v Tomsku, v roce 1928 kvůli studiu letectví přestoupil na Donský polytechnický institut v Novočerkassku, kde se mohl věnovat studiu aviatiky.


Mil V-12

Ještě jako student začal pracovat spolu s kolegy v první konstrukční kanceláři v SSSR, která se specializovala na produkci vírníků. Bojoval v druhé světové válce, v roce 1943 byl povolán k leteckému výzkumu.

Mil, který za svoji práci získal řadu vyznamenání, měl pět dětí.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Wikipedia

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka