Polsko podepsalo smlouvu o dodání 32 nejnovějších stíhaček F-35

03.02.2020

Deblin (Polsko) (ČTK) - Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak dnes podepsal se Spojenými státy smlouvu o dodávce 32 nejnovějších stíhaček F-35A. Kontrakt za 4,6 miliardy dolarů (asi 105 miliard Kč) podle ministerstva obrany zahrnuje i výcvik a logistiku, napsala agentura PAP. Polsko je desátou členskou zemí NATO, která si F-35 pořizuje.

Slavnostní ceremonie na letišti Deblin, na kterém při této příležitosti přistály dvě stíhačky F-35, se zúčastnil také prezident Andrzej Duda jako vrchní velitel ozbrojených sil, premiér Mateusz Morawiecki, jakož i americká velvyslankyně Georgette Mosbacherová.

"Je to neobyčejně důležitý den pro polské vojenské letectvo, pro polské piloty, pro bezpečnost Polska a celé naší části Evropy," řekl prezident Duda. Nákup stíhaček označil za jednu nejdůležitějších etap budování moderní polské armády a posilování bezpečnosti a obranyschopnosti země.Premiér Morawiecki podle serveru Onet.pl zase zdůraznil, že nové stíhačky pomohou Polsku zbavit se "dlouhého ruského stínu".

Podle televize TVN 24 jde o druhý největší kontrakt na nákup zbraní v polských dějinách, po nákupu amerických raket Patriot. Asi i proto byla smlouva podepsána na letišti, považovaném za kolébku polského letectví. Na jaře 2003 tu byl podepsán kontrakt na dodávku 48 stíhaček F-16, které v současnosti představují páteř polského letectva. Oba typy - F-16 a F-35 - spojuje výrobce, americký koncern Lockheed Martin, označovaný za největší zbrojovku na světě.

První stroje F-35 mají Poláci obdržet v roce 2024, budou ale určeny k výcviku polských pilotů v USA. Do Polska se první stíhačky dostanou o dva roky později. Dodávky mají být dokončeny v roce 2030.

Polské ministerstvo zdůraznilo, že F-35 je momentálně jediným dostupným a sériově vyráběným bojovým letadlem s vlastnostmi "stealth", které zaručují, že jej lze jen velmi obtížně odhalit radarem. Stroj navíc disponuje systémy umožňujícími získávat, zpracovávat a předávat údaje o protivníkovi. Jeho schopnosti ve vzdušném boji, ničení pozemních a námořních cílů, v průzkumu či radioelektronickém boji pokládá resort za klíčové v případě konfliktu s nepřítelem disponujícím vyspělou protivzdušnou obranou, čili například Ruskem, dodala televize.

Opozice kontrakt kritizuje jako příliš nákladný. Deník Gazeta Wyborcza upozornil, že Polsko kupuje americké stíhačky bez soutěže a bez doprovodných programů průmyslové spolupráce (offsetů)."Jednotková cena F-35A (s motorem) činí 87,3 milionu dolarů netto," uvedlo polské ministerstvo. Ale TVN 24 upozornila, že harmonogram plateb není znám a není jasné, kolik nakonec Polsko zaplatí. Nyní uváděných 4,6 miliardy dolarů se stanici jeví "vstupním odhadem", jak svědčí zkušenosti s nákupem raket Patriot: kontrakt v hodnotě 4,75 miliardy dolarů při podpisu na jaře 2018 představoval 16,1 miliardy zlotých, nyní to je skoro 18,5 miliardy zlotých a až po ukončení dodávek v roce 2022 bude jasné, kolik polská vláda skutečně zaplatila.

Polsko disponuje ještě několika desítkami stíhaček MiG-29 a stíhacích bombardérů Su-22 vyrobenými ještě v Sovětském svazu. Podle expertů sice už nemají valnou bojovou hodnotu, ale pomáhají udržet letovou připravenost pilotů.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka