Letoun L-39NG má za sebou klíčovou fázi letových zkoušek

27.03.2020

Odolena Voda (u Prahy)  (ČTK) - Letoun L-39NG má za sebou klíčovou fázi letových zkoušek, například v rychlosti. Sériová výroba tohoto cvičného letounu má začít letos. Stroj bude mít i lehkou bojovou verzi. Letové zkoušky pokračují ověřováním dalších výkonů a vlastností letounu, jako jsou například vzlety, přistání, stoupavosti, spotřeby paliva a podobně, informoval dnes ČTK mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík.

"Po sérii pozemních zkoušek jsme úspěšně ověřili odolnost konstrukce přímo za letu, aniž by nastala nějaká kritická situace. Díky těmto zkouškám jsme potvrdili, že L-39NG disponuje mimořádnou odolností a stabilitou konstrukce," uvedl šéfdesignér letounu Jaromír Lang.

Na základě výsledků zkoušek byla letounu povolena maximální rychlost 490 knotů / Mach = 0,8. Nejvyšší dosažené rychlosti během letových zkoušek činily 509,4 knotů (943,4 km/hod.) a Mach = 0,822. Na základě testů má letoun dovolen maximální dostup 38.000 stop (11.580 metrů) nadmořské výšky."Dosáhli jsme dalšího významného pokroku v pozemních i letových zkouškách. S druhým letovým prototypem L-39NG ve vzduchu od poloviny dubna a s naším technologickým demonstrátorem jsme dobře připraveni na zbývající cestu k certifikaci letounu ve třetím čtvrtletí roku 2020," dodal prezident Aera Vodochody Dieter John.


Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost Omnipol, která jej z 50 procent spolufinancuje a vlastní. Podle prezidenta Omnipolu Jiřího Podpěry je pokrok v letových zkouškách milníkem nejen pro celý projekt, ale i pro další jednání s obchodními partnery a potenciálními zákazníky.Podle lednových informací ministerstva obrany by měl kontrakt na dodání čtyř letounů L-39NG podepsat brzy Senegal. O letouny už dříve projevily zájem například státní podnik LOM Praha, Filipíny, Thajsko nebo Slovensko

 

Zdroj : ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka