Část bratislavského letiště slouží jako parkoviště letadel

15.05.2020

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Část bratislavského mezinárodního letiště se po utlumení letecké dopravy kvůli pandemii nemoci covid-19 proměnila v parkoviště zahraničních letadel. Letiště tímto způsobem částečně kompenzuje ztráty po přerušení běžné letecké dopravy. Novinářům to dnes řekli šéf letiště M. R. Štefánika Jozef Pojedinec a slovenský ministr dopravy Andrej Doležal.

Na letištní ploše byly zatím odstaveny dvě desítky letadel aerolinek Eurowings a Austrian Airlines. Státem kontrolované letiště, které z hlediska počtu přepravených pasažérů a nabízených leteckých spojení dlouhodobě zaostává za nedalekým vídeňských letištěm, očekává přílet dalších asi 50 strojů. Ty budou rovněž dlouhodobě zaparkovány ve slovenské metropoli."Je to zdroj příjmů pro letiště. Tím, že jsou zde, dáváme (v hangárech) možnost opravovat a udržovat letadla," řekl Doležal. Dodal, že měsíční příjem letiště z parkovného činí zhruba 1500 eur (41.400 Kč) za každé letadlo.

Bratislavské letiště, které loni odbavilo 2,29 milionu cestujících, je od 13. března kvůli koronaviru uzavřeno pro linkové a charterové lety. Povoleny jsou například humanitární lety a nákladní letecká doprava.

"Oproti minulému roku jsme v průběhu dubna klesli na jedno procento výkonů. Předpokládáme, že květem bude stejný," upozornil Pojedinec. I bezprostředně po obnovení letecké dopravy se podle něj počet odbavených cestujících v létě nevrátí na loňskou úroveň. Celkově by tak letos branami letiště mohlo projít 700.000 až 800.000 cestujících. To by byl výrazný pokles proti loňsku, kdy letiště zaznamenalo druhý nejvyšší objem výkonů za svou existenci.

Z Doležalova vyjádření vyplynulo, že podporuje hledání nového provozovatele bratislavského letiště, který by investoval do jeho rozvoje. Výběr investora pro letiště odstartovala už minulá vláda, s ohledem na stávající situaci byl proces ale pozastaven. Největším dopravcem na bratislavském letišti jsou dlouhodobě irské nízkonákladové aerolinky Ryanair.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka