Aerolinky Ryanair získaly od investorů 400 milionů eur

07.09.2020

Dublin (ČTK) - Irská společnost Ryanair, která je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě, si od investorů zajistila 400 milionů eur (10,6 miliardy Kč). S posílenou účetní bilancí se chce později zaměřit na vhodné příležitosti, které se objeví po koronavirové krizi. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ryanair patří k leteckým společnostem, které dopady pandemie způsobené šířením koronaviru nepocítily tolik jako někteří rivalové. Jednak nemá tak velké dluhy, jednak se příliš neangažuje v segmentu dálkových letů a neprovozuje v takovém rozsahu business třídu. Koronavirus citelně doléhá právě na zaoceánské trasy.Letecká společnost vydala přes 35 milionů nových akcií, což je asi 3,2 procenta celkového akciového kapitálu firmy. Cena byla stanovena na 11,35 eura za kus, proti čtvrteční závěrečné ceně na burze to je sleva zhruba 2,6 procenta.

"Když se díváme do doby, která přijde po příštím roce, očekáváme, že tam budou pro nízkonákladový model Ryanairu výrazné růstové možnosti s tím, jak se naši konkurenti zmenšují, bankrotují, anebo je přebírají dopravci, které zachraňovaly vlády," uvedl Ryanair. "Prodej akcií dá Ryanairu větší finanční flexibilitu, aby mohl těchto možností využít."

Ryanair v srpnu přepravil méně než polovinu cestujících ve srovnání s loňským srpnem, v odvětví má ale jednu z nejsilnějších účetních bilancí. K 30. červnu měl na účtech více než 3,9 miliardy eur a letadla Boeing 737 v hodnotě kolem sedmi miliard eur, na kterých nevázly žádné závazky. Má ale i dluhy v objemu 1,9 miliardy eur splatné příští rok.

"Oni tu hotovost nepotřebují, jde o malé částky," řekl k prodeji akcií Ryanairu analytik Daniel Röska ze společnosti Bernstein. "Chránit se proti nepřízni počasí, bránit si úvěrový rating na stupni BBB a přesvědčit akcionáře, aby skupině projevili podporu, to vše ale dává smysl, vzhledem k potřebě nadcházejícího financování," dodal.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka