Jde o lukrativní pozemky nebo letiště?

08.11.2020

Výzva hejtmanovi a kandidátům na hejtmana JmK

Váženy pane hejtmane Šimku,

Vážení kandidáti na hejtmana Jihomoravského Kraje [JmK],

Jmenuji se Radim Olbrecht a před 17 lety jsme s kolegy založili leteckou školu Flying Academy na letišti v Brně -Tuřanech. Dnes by se řeklo start-up, který vyrostl v akreditovanou leteckou akademii s pobočkami po celém světě. Kromě Brna máme základny Praha, Vídeň (Bad Voslau), Miami, Los Angeles a Novém Dillí. Situace na letišti v Brně, mě přinutila sepsat tento apel. Jako rodilý Brňan a člověk, který v Jihomoravském kraji vyrost nemohu již dále mlčet.

Letiště Brno je strategicky velmi dobře umístěné na okraji města, napojené na dálnici a železnici. Letiště Brno ve vlastnictví JmK spravuje obrovské množství stavebních pozemků na které zacílil realitní fond Accolade holding. Společnost Accolade s podílovým fondem registrovaným na Maltě za nevyjasněných okolností staví na pozemcích JmK Letiště Brno obří průmyslové haly a zároveň upozaďuje provoz letiště. Accolade omezuje lokálním provozovatelům přístup na letiště (veřejnou infrastrukturu státu vybudovanou z veřejných peněz). Vysokými poplatky za pronájem nemovitosti a provoz na letišti likviduje místní firmy a aerokluby, které na letišti působí mnohdy desítky let. Současné vedení kraje nechce, možná neví jak veřejný majetek JmK spravovat. Současný hejtman pan Šimek poslední dobou na podněty už nereaguje. Ze židle mě včera zvedl rozhovor na iDnes kandidáta na hejtmana pana Jana Grolicha, který cituji;

A co brněnské letiště? Za Juránka kraj podepsal nájemní smlouvu na 50 let, ze které nic nemá. Po svém nástupu ANO chtělo smlouvu zpochybnit. Nakonec k tomu nedošlo. Budete s tím něco dělat?

ANO ví, proč s tím nic neudělalo. Ono to totiž nejde udělat líp. My z toho sice v uvozovkách nic nemáme, ale ostatní – Ostrava nebo jižní Čechy – na letiště krutě doplácejí. Nula je pro nás krásný výsledek.

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/krajske-volby-2020-jihomoravsky-kraj-jan- grolich-kdu-csl-rozhovor.A200908_569770_brno-zpravy_mos1

Měl jsem za to, že kandidát na hejtmana jde do krajské politiky hlavně proto, aby řádně hospodařil s majetkem kraje. Aby finanční prostředky kraje, které v tomto případě muže získat pronájmem exklusivních pozemku pro výstavbu lukrativních skladovacích hal zúročil ve prospěch financování provozu letiště a obyvatel Jihomoravského kraje. Zamysleme se, jaké finanční prostředky by mohl JmK získat pouhým transparentním výběrovým řízením. Konstatování mladého a energického kandidáta na hejtmana, že „ono to nejde udělat líp“ „my z toho (letiště a obrovských stavebních pozemků) sice v uvozovkách nic nemáme, ale ostatní to dělají ještě hůř“ a „nula je pro nás krásný výsledek“ ( rozuměj za pronájem asi nejlukrativnějších skladovacích pozemku v kraji), zcela jistě vyvolává v mnohých pochyby. Létat s letadlem je poctivé řemeslo. Před každým letem je třeba pečlivě plánovat. Pilot musí být připraven řešit všelijaké situace i takové ve kterých nikdy nebyl. Využívá k tomu znalostí z výcviku, ale také všech dostupných prostředků. Věřím, že stejně tak regionální politika je poctivé řemeslo a hlavně služba veřejnosti. Stejně tak politik bude řešit situace ve kterých nikdy nebyl o kterých nemá dostatečnou znalost.

Proto apeluji na budoucího hejtmana a zastupitele JmK; využijte všech dostupných prostředků, diskutujte s odborníky. Vždy je možné cokoliv na světě dělat líp. Zachraňte letiště pro místní provozovatele, pro veřejnost. Pokuste se z pozemku určených pro skladovací haly kolem Letiště Brno ve vlastnictví kraje vytěžit maximum ve veřejném a transparentním výběrovém řízení. Jako podmínku lze ustanovit podíl na financování provozu veřejné infrastruktury (letiště) za férových a přijatelných podmínek a tak ochránit lokální firmy a pracovní místa. Výstavbu skladovacích hal můžete podmínit realizací dětských hřišť, sportovišť apod. Každé letiště, ze své podstaty musí mít kolem vzletové dráhy ochranné prostory (místo kde se nedají stavět vysoké budovy). Přizvěte architekty. Ale hlavně to nevzdávejte! Netvrďte nám prosím, že se to lépe nedá dělat a proto to dáme v uvozovkách za „nic“ ; netransparentně, realitní finanční skupině s podílovým fondem registrovaným v zahraničí.

Letiště stejně jako dálnice, nebo železnice je branou do města, do kraje, do země. Je to naše vizitka. Létání je krásná činnost. Jen si vzpomeňte když jste přivedli Vaše děti, vnuky/vnučky na letiště a jak jim jiskřily oči při pohledu na prolétávají letadlo. Letectví je neoddělitelná součást našeho života. Jen málo z nás má možnost zasednout do kokpitu létajícího stroje. Na straně druhé každý z Vás někdy někam letěl. Výcvik dopravních pilotů se musí někde realizovat. Proč ne v Brně? Proč ne vedle skladovacích hal?

Mnoho z čtenářů namítne, že lobuji za leteckou akademii. Ano je to pravda a snažím se ze všech sil. Přikládám pro dokreslení fakturu, za měsíc srpen 2020. Je na částku 771.162Kč vč DPH ( sedm set-sedmdesát-jedna tisíc korun) za provoz 6 malých školních letadel (dvou a čtyřmístných). Pokud je mi známo, z této částky nemá JmK „nic“. Částka neobsahuje pronájem žádných nebytových prostor. Letadla jsou zaparkovaná venku na ploše.

Ze školních prostor, které jsme na vlastní náklady zrekonstruovali jsme dostali výpověď v roce 2018, pote co jsme neakceptovali navýšení ceny o 100% na úroveň cen pronájmů luxusních kancelářích v centru Brna. Dodnes jsou bývalé prostory školy prázdné. Zjevně nikdo nepřistoupil na podmínky nájmu finanční skupiny Accolade. V hangáru se skladuje seno, nikoliv letadla, která stoji venku na dešti.

Pro porovnání, dle informaci z hejtmanství JmK, za pronájem letiště a souvisejících pozemků obdržel kraj nájemné za období 2002 -2017 [15 let] celkovou částku 400 tis.Kč. O to více mě znepokojuje včerejší prohlášení majitele Accolade pana Kratiny, který si v rozhovoru na CT24 veřejně řekl o podporu na provoz Letiště Brno a pochválil jaké se mu dostává pochopení od vedeni Jihomoravského Kraje.

S pozdravem,

Radim Olbrecht
Tel.:736 209 355
Email: Radim@FlyingAcademy.com

 

Foto dopněno pro Freddyho

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Día Rolex Replicas relojes Día Made Me Poética

Odpovědět

Datum : 11.11.2020 09:41, Vložil : dfdgf

Su presentación en replica watches realidad sorprendió a muchos ya que replicas de relojes lujo los propios Rolex habían dicho anteriormente que no podrían crear un bisel de reloj rolex replica cerámica de dos colores. Pero lo hicieron y el GMT-Master II Batman es, casi cinco años después, un modelo difícil de encontrar debido a su popularidad.

hangar 10 odpoved Freddymu

Odpovědět

Datum : 14.09.2020 16:02, Vložil : Radim Olbrecht

Vazeny Freddy, Do clanku jsme pridali i foto 10 a 8 hangaru. Za dobu 17 let Flying Academy na letisti vyuzivala vicero hangaru. Podstatne je tvrzeni managementu letiste; tzn FA ze sve vice nez 40 letadlove flotily letadel muze parkovat na Letisti v Brne pouze 6 letadel. Pro vice neni kapacita. A za druhe: na letisti neni prostor, kde hangarovat letadla. Hangar 8 je prazdy, v hangaru 9 je seno a pred hangarem 10 jsou nastavene stavebni kontajnery a skladiste stavebniho odpadu.

Beneš

Odpovědět

Datum : 14.09.2020 14:17, Vložil : Jiří

Dostat tolik lží a nepřesností do jednoho dopisu je opravdu umění. Může mi autor sdělit, kolik peněz přinesla do pokladna jiná regionální letiště svým zřizovatelům? (bez ohledu na to, že těch 400 tis., která zde uvádíte je špatně)

Hangár flying academy

Odpovědět

Datum : 13.09.2020 21:39, Vložil : Freddy

Ze zdrojů které jsou volně na internetu se ví že hangár číslo 9 byl vždy jako technický hangár pro uložení. Flying academy měl hangár číslo 10. Fotka sice pěkná ale špatná

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka