Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

21.09.2020

Moskva (ČTK) - Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový rekord při letu bez přistání. Napsala to agentura RIA Novosti s odvoláním na velitele dálkového letectva ruských leteckých a kosmických sil generálporučíka Sergeje Kobylaše.

Generál přesná čísla nesdělil. Uvedl jen, že oba letouny letěly bez přistání více než 25 hodin, přičemž překonaly vzdálenost přes 20.000 kilometrů. "Na letadlech této třídy ještě nikdo neletěl déle," prohlásil Kobylaš.Předchozí rekord držely také bombardéry Tu-160. V roce 2010 zůstaly ve vzduchu 24 hodin a 24 minut, napsala RIA Novosti.

Ruské ministerstvo obrany upřesnilo, že bombardéry při svém nynějším rekordu létaly nad neutrálními vodami Severního ledového oceánu, Tichého oceánu, Karského moře, Moře Laptěvů, Východosibiřského, Čukotského a Barentsova moře. Palivo jim za letu přečerpalo šest zásobovacích letounů Il-78.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že na jednotlivých úsecích dráhy letu stroje Tu-160 doprovázely moderní ruské stíhačky Su-35S a také letouny jiných států.


Let ruských strategických bombardérů zaznamenalo i Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD). Na twitteru informovalo, že obě letadla zjistily stíhačky F-22 Raptor a radarový letoun Boeing E-3 vybavený systémem včasného varování a řízení AWACS. I když oba ruské stroje třikrát vstoupily do identifikační zóny americké protivzdušné obrany a přiblížily se na 50 námořních mil k aljašskému ostrovu Nunivak, zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru, uvedl NORAD.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Alex Beltyukov - http://www.airliners.net/photo/Ukraine---Air/Tupolev-Tu-160/1751714/L/ , http://russianplanes.net/id166426

         

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka