Rusko poprvé vyzkoušelo nový dopravní letoun s ruskými motory

16.12.2020

Moskva (ČTK) - Nový ruský dopravní letoun pro středně dlouhé linky MS-21 dnes poprvé vzlétl s motory ruské výroby, oznámila ruská média. Agentura Reuters poznamenala, že se tak stalo poprvé od sovětských dob a že Rusko s novým strojem spojuje naděje na vzkříšení své výroby civilních letadel.

Prototyp MS-21, který má konkurovat americkým boeingům a evropským airbusům v nejpopulárnější kategorii dopravních letadel, vzlétl už v květnu 2017, ale to jej poháněly americké motory.První veřejné představení MS-21 loni v létě na moskevské letecké výstavě sledovali i prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan.

Putin tehdy Erdoganovi nabízel ruské stíhačky jako náhradu za vyřazení Turecka z programu výroby a dodávek amerických stíhaček F-35. Spojené státy tak potrestaly Turecko za nákup ruského systému protivzdušné obrany S-400.MS-21 se má vyrábět jak s ruskými motory PD-14, tak s americkými PW 1400G оd společnosti Pratt&Whitney, uvedl list Vedomosti. K prvému letu s PD-14 odstartoval MS-21 z továrního letiště u sibiřského Irkutska a let trval jednu hodinu a 25 minut, poznamenal deník, který na svém webu zveřejnil také množství snímků.

Let je podle vicepremiéra Jurije Borisov důkazem, že Rusko je i ve složité situaci schopno vytvářet vysoce vyspělou techniku pro civilní použití. Motory PD-14 pocházejí z podniku, který je součástí státní korporace Rostech (anglicky Rostec), sdružující hlavně ruské zbrojovky.

MS-21 má přepravit až 211 cestujících na vzdálenost až 6400 kilometrů. Do budoucna se počítá s verzemi MS-21-200 (se 132 až 165 místy) a MS-21-400 s až 250 sedadly pro cestující, dodaly Vedomosti.Sovětský svaz byl významným výrobcem osobních dopravních letadel široce používaných i ve spojeneckých zemích. Ale po pádu komunismu letecké společnosti své tupolevy a iljušiny nahradily boeingy a airbusy. Kreml usiluje o snížení závislosti Ruska na dovozu ze Západu, zejména od zavedení západních sankcí v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu na jaře 2014, připomněl Reuters. Moskva plánovala začít s dodávky MS-21 v roce 2019, ale datum muselo být odloženo. Rostec vysvětlil, že americké sankce přinutily nahradit dovážené kompozity v křídlech kompozity ruské výroby. První dodávky nových letadel se nyní čekají na konci příštího roku.Moskva plánovala zahájit dodávku MS-21 kupujícím v roce 2019, ale toto datum bylo odsunuto, přičemž Rostec uvedl, že americké sankce přinutily výrobce nahradit kompozitní materiály v křídlech ekvivalenty ruské výroby. První dodávky se nyní očekávají na konci příštího roku. Výrobce má objednávky na 175 strojů, z nichž 50 si objednaly státní aerolinky Aeroflot. Není ale známo, jak velkou část z těchto strojů mají pohánět ruské motory.

 

Zdroj: ČTK

Photos: http://russianplanes.net/EN/ID46933http://government.ru/en/news/23338/http://russianplanes.net/id210231http://russianplanes.net/EN/ID46944

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka