Gripeny nad Prahou nacvičovaly zásah u letounu v nouzi

24.03.2021

Praha (ČTK) - Stíhací letouny Gripen nad Prahou 23.3.21 nacvičovaly zásah vůči letadlu v nouzi. Stroj, který podle scénáře nekomunikoval, piloti doprovodili k ruzyňskému letišti. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Hluk letadel přilákal pozornost Pražanů, kteří měli obavy, zda nejde o reálnou situaci.

Podle Dvořákové dostali piloti v rámci cvičení za úkol zasáhnout u nekomunikujícího letadla v nouzi, to představoval menší civilní letoun. Mluvčí poznamenala, že podobná cvičení se konají několikrát ročně na různých českých letištích.Zásah proti nekomunikujícím letadlům je jedním z úkolů stíhacího letectva. Nepřetržitou ochranu vzdušného prostoru svých evropských členů NATO zajišťuje v rámci aliančního systému NATINADS (NATO Integrated Air Defence System). Každý členský stát je zodpovědný za obranu svého vzdušného prostoru. České letectvo do systému vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které poté podléhají aliančnímu velení. Další stroj je v záloze. Stíhačky mají podle armády k dispozici odpovídající zbraňové vybavení.

Povel k okamžitému vzletu dostávají ve chvíli, kdy je narušen vzdušný prostor, některý z letounů ve vzduchu neodpovídá letovým dispečerům nebo třeba změní kurz. Do vzduchu se stíhačky musí dostat do 15 minut.

Ročně stíhači odstartují k několika "ostrým" letům. Většinou kontrolují právě nekomunikující letadla, která například kvůli závadě nebo chybě pilota ztratí spojení. Piloti stíhaček pak mají za úkol s nimi navázat kontakt, ujistit se, že je vše v pořádku, a případně je doprovodit na letiště.

 

Zdroj: ČTK

Foto: © Milan Nykodym, Czech Republic

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

cleaning oven with baking soda

Odpovědět

Datum : 06.04.2021 01:55, Vložil : johnlead

You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks!. newcastleovencleaning.com.au

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka