Léky na alergii a 1. třída

22.03.2010

Dobrý den,
ohledně alergie už tu bylo několik otázek, ale stále se chci zeptat. Mám
alergii v jarních měsících projevující se pouze rýmou. Na alergii beru
Xyzal (celoročně, ale prý bych přes zimu a podzim nemusel). Také mám
potravinovou alergii na jedno specifické ovoce.
Je tento lék a typ alergie problém pro získání MCC-1?
Děkuji za odpověď Kryštof

Dobrý den,

není problémem alergie, která se projevuje pouze rýmou. ULZ může vyžadovat alergologické vyšetření, ale pokud nemáte jiné obtíže, než rýmu, není to pravděpodobné. Ani alergie na ovoce není problém, protože jíst ovoce není pro piloty povinné.

Lék Xyzal problém je, není slučitelný s výkonem povolání pilota. Není přijatelný ani pro profesionála, ani pro amatéra, ani pro ultralightistu, ani pro plachtaře. Při jeho  užívání není možné létat. Lék Xyzal patří mezi tzv. anihistaminika, která kromě léčby projevů alergie také způsobují ospalost a únavu. I u tohoto léku byl tento nežádoucí účinek popsán , proto byl pro letové posádky zakázán. Dlouhodobě se uvažuje o uvolnění některých léků proti alergie pro piloty, protože jejich sedativní efekt je minimální, nicméně předpisy to zatím neumožňují.

Protože se Vaše alergie projevuje pouze rýmou, pravděpodobně na tomto léku nejste závislý. V tom případě je řešením lék vysadit. Potom pravděpodobně Vaší kariéře pilota nic nebrání.

 

S pozdravem

MUDr. David Melechovský

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

léky 2

Odpovědět

Datum : 22.03.2010 18:17, Vložil : Kryštof N.

Tady jsem ještě našel odkaz z amerických stránek AviationMedicine (http://www.aviationmedicine.com/medications/index.cfm?fuseaction=medicationDetail&medicationID=9), že při nahlášení absence příznaků se může lék používat, popř. jsou tu uvedeny jiné, použitelné léky. Platí toto nařízení i u nás? Díky Kryštof N.

léky

Odpovědět

Datum : 22.03.2010 17:05, Vložil : Kryštof N.

Děkuji za odpověď. Xyzal beru denně už asi 4 roky. Žádné vedlejší účinky jsem nikdy nepocítil a právě vysazení v létě způsobuje rýmu. Postupem let se alergie velmi zlepšuje. Je vůbec nějaký lék, který se může preventivně brát? Můžete mi prosím ještě vysvětlit tuto část z JAR-FCL 3, dodatek 1/dýchací soustava (pokud je to správný článek, moc se v tom nevyznám): "Přiznání způsobilosti 1. třídy může AMS zvážit při stabilizovaném stavu s uspokojivými funkčními testy a medikací neohrožující bezpečnost letu (bez systémových steroidů)." Jak si to mám vysvětlovat a jaká je možná hranice IgE pro splnění testů? Opět děkuji Kryštof N.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka