Hypoxie a poruchy zraku

23.04.2010

Dobrý den,

rád bych se zeptal jestli dočasná hypoxie může způsobit trvalé poruchy zraku?

Věnuji se létání a potápění. Při nedávné diskusi s piloty jsem slyšel názor že pobyt v prostředí s nízkým obsahem kyslíku působí
odumírání očního nervu a tedy trvalé zhoršování zraku. Prý je to častý jev u stíhacích pilotů. Je to pravda?

U potápění na nádech je tělo vystaveno hypoxii která trvá desítky sekund až minuty. U závodního potápění na nádech dochází poměrně
často ke ztrátě vědomí závodníka z důvodu nedostatku kyslíku. Pokud by hypoxie u pilotů mohla způsobit trvalé zhoršení zraku,
myslíte že by toto nebezpečí platilo i pro potápění na nádech?

Ze zkušenosti své a svých kolegů o žádném takovém případu nevím a ve mně dostupné literatuře jsem žádnou informaci na toto téma
nenašel, proto jsem se obrátil na Vás.

Děkuji Vám

Váš

Pavel P.

Dobrý den,

Vaše otázka je zajímavá, ale odpověď je obtížná.

Jednorázová hypoxie nebezpečná samozřejmě je. Základním životním orgánům , především mozku, chybí kyslík . Nejprve dojde k selhání funkce mozkových buněk, které se projeví známými změnami - trubicovité vidění, zešednutí zorného pole, poruchy rozumění smyslu řeči, poruchy rozhodování atd. atd. Pokud trvá hypoxie déle a selžou kompenzační mechanizmy, může dojít k nevratnému poškození těchto buněk a jejich smrti. V praxi se to projeví podle doby trvání akutní hypoxie - trvalými poruchami chování, intelektu, narušené sociální chování, později poruchy hybnosti. Dále se rozvine tak zvaný apalický syndrom - srdce buje, tělo je živé , ale vyšší nervové funkce včetně vědomí jsou mrtvé. Posledním stadiem je smrt.

Chronické vystavování hypoxii může vést postupně stejným směrem. V praxi to známe z onemocnění, které se jmenuje syndrom spánkové apnoe. Obezní lidem v noci tlačí tuk hltanu na patro a způsobuje zástavu dechu s opakovaným výskytem výrazné hypoxie. Kromě spánkových poruch vede toto onemocnění k nevratnému poškozování vyšších nervových funkcí, kam patří intelekt, sociální chování a změny osobnosti. Tito lidé jsou ale každou noc vystaveni mnoha atakám intenzivní hypoxie.

Zrak je vývojově stará složka mozkové funkce a tedy méně náročná na kyslík. K jejímu poškození dojde relativně pozdě. Při těchto následcích nebude poškození zraku vedoucím příznakem. Selhání zraku není náslekem hypoxie, ale kompenzačním mechanizmem - tělo šetří kyslík na vidění a posílá ho do jiných oblastí.

Protože se potápění na nádech, stejně jako létání, nemůžeme věnovat stejně intenzivně, jako obezní lidénočnímu spánku, pravděpodobně následky hypoxie nubudou pozorovatelné. Samozřejmě pokud nedochází k výrazné hypoxii spojené s bezvědomím.

Mým závěrem je, že pokud se při potápění či občasném létání nevystavujete bezvědomí, není třeba se obávat trvalých následků hypoxie. Je potřeba se obávat akutních následků - utonutí  nebo havárie letadla. Pokud se při potápění opakovaně vystavujete stavu bezvědomí,  toto riziko je podstatné a může dojít k poškození zdraví a především vyšší nervové činnosti.

S pozdravem

MUDr. david Melechovský

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka