Red Bull Air Race Rio de Janeiro 2010 - třetí představení Martina Šonky

08.05.2010

Rio de Janeiro je město ve stejnojmenném státu brazilské federace v jihovýchodní Brazílii. Město je známo karnevaly, sambou, nádhernými plážemi s bílým pískem (nejslavnější jsou Copacabana a Ipanema). Dále je známé gigantickou sochou Ježíše Vykupitele (Cristo Redentor), který je umístěn na hoře Corcovado a shlíží na celé Rio de Janeiro. Další známou dominantou města je Pao de Acúcar (Cukrová homole), která nabízí dechberoucí výhledy na město.

Městu samotnému se v portugalštině přezdívá "Cidade Maravilhosa" (úžasné město) - obyvatelům města se přezdívá "Carioca".

V těchto dnech na místním letišti vztyčilo na několik dní svoji táborovou vlajku několik závodních týmů série Red Bull Air Race. Závody pilotů, prolétávajících nízko nad vodou mezi pylony, patří v současnosti mezi nejnáročnější sportovní klání tohoto druhu a účastní se ho jen několik málo pilotů z celého světa. Letošního ročníku se účastní 15 týmů, závodu v Riu jich nastupuje ale jen 14. Brazilský pilot Adilson Kindelmann v Perthu v Austrálii při tréningovém letu svůj stroj "zaparkoval" v tamních vodách. Dalších závodů by se měl Adilson podle svých slov účastnit nejdříve v evropské části série RBAR.

 

  

V průběhu víkendu 8. a 9. května se zde odehraje třetí závod série roku 2010. V letošním roce jsme prozatím mohli být svědky závodu v Abú Dhabí a závodu v australském Perthu. Pro Českou republiku a celou naši sportovní veřejnost je jistě obrovským potěšením, že závodů série v roce 2010 se poprvé v její historii účastní i náš pilot Martin Šonka se svým týmem Racing team 8.

V sobotu 8. května ve 12:00 hodin místního času budou v Rio de Janeiru odstartovány kvalifikační boje, které podle daného klíče rozdělí soutěžící piloty do dvou skupin. Kvalifikace se skládá ze dvou startů, druhý start je naplánován na 13:00 hod. Prvních deset pilotů postupuje přímo do tzv. TOP 12 závodu, který se bude létat v neděli (12:10 hod). Čtyři piloti z 11 - 14 místa se v neděli v 11:15 hod poperou v tzv. WILD CARD závodě o zbývající dvě místa TOP 12.

Samotný závod TOP 12 odstartuje v neděli ve 12:10 hod. Nejlepších 8 pilotů z TOP 12 bude znovu startovat ke svému letu ve 12:50 hod v tzv. SUPER 8 závodě, který určí, kdo se bude účastnit finálového závodu FINAL 4. Souboj nejlepších čtyřech pilotů budeme moci shlédnout ve 13:25 hod (všechny údaje jsou místního času).

Samotná trať v Riu je podle vyjádření většiny pilotů velmi náročná. Loňský vítěz série Paul Bonhomme se o trati vyjadřuje s velkým respektem (video). V některých jejích částech bylo v roce 2007 dosahovat až 12g přetížení. Tehdy se zde konal první závod série a shlédlo jej přímo na místě okolo jednoho milionu lidí. Paul tehdy závod vyhrál.

Letošní ročník má své favority, ale konkurence se podle slov Paula Bonhomma stává stále vyrovnanější. Pořadí pilotů po dvou závodech série 2010 je následující:

Výsledkový servis, zpravodajství ze závodu:

O průběhu závodu v Rio de Janeiru vás budeme v průběhu celého závodního víkendu pravidelně informovat. Informace a výsledkový servis najdete vždy na tomto místě. Přineseme další aktuality, komentáře Martina Šonky, s nímž jsme ve spojení a budeme z něj "vytahovat" bezprostřední dojmy ze závodu a mnoho dalších zajímavostí, které mohou fanouška létání jenom potěšit.

On-line výsledkový servis najdete zde: ON - LINE VÝSLEDKY

On-line internetová televize s přenosem závodu.

Fotografie a momentky ze závodu najdete v galerii flyMag

Výsledek kvalifikace ze soboty 8.5.2010 Rio de Janeiro

Na základě kvalifikačních výsledků bude Martin Šonka bojovat v neděli 9. května o další postup do Top 12 ve skupině Wild Card. Skupina pilotů z pořadí 11 - 14 po kvalifikačních kolech startuje v 11:15 hod (16:15 hod ČR). Jako první odstartuje Martin Šonka. Držme mu palce! 

 

Aktualizace 9.5. 16:30 - Výsledek letů skupiny Wild Card

Bohužel Martinovi o jediné místo utekl postup do Top 12 (postupují první dva). Je to veliká škoda.

17:28 - Závod byl po prvních čtyřech letech Top 12 kvůli nepřízni počasí přerušen. V Riu prší a fouká silný vítr. Budeme sledovat další průběh závodu a přineseme nové informace.

18:30: - Závod byl kvůli povětrnostním podmínkám zrušen. Oficiální výsledky vycházejí z časů dosažených v kvalifikaci:

Momentky z ceremoniálu předávání cen (live TV na redbullairrace.com)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

On-line rozhovor s Martinem Šonkou

Pokud se chcete Martina Šonky sami na něco zeptat, umístěte svou otázku do speciálně vytvořené sekce na stránkách flyMag.cz, kde je tato možnost po celou dobu trvání série red Bull Air race 2010, kdy se jí bude Martin se svým týmem Racing team 8 účastnit. 

Krátké zprávy:

Martin Šonka má prvního českého sponzora! Je jím letecká škola Flying Academy, která se svou působností řadí mezi největší letecké školy ve střední Evropě. Flying Academy navázala spolupráci s Martinem Šonkou hlavně v edukativním směru. Martin Šonka tak rozšiřuje řady odborných specialistů, kteří svými zkušenostmi zvedají odbornou úroveň studentů při jejich výcviku. Studenti Flying Academy se s Martinem Šonkou budou moci setkávat na odborných seminářích, pro širší veřejnost plánuje škola účast Martina Šonky na několika konferencích, které v současnosti připravuje. 

Ukázky letů z kvalifikace

 

Další závody nás v tomto roce na americkém kontinentu ještě čekají ve Windsoru, Ontario v termínu 5.-6.června a poté v New Yorku - 19.20. června. Všechny týmy se vzápětí přesunou do Evropy. Pro fanoušky z Česka je jistě potěšující zprávou, že destinace v Německu a Maďarsku jsou pro ně velmi dostupné. Sezóna bude ukončena závodem v Portugalsku. 

Na některý termín v létě se připravuje slet několika pilotů série Red Bull Air Race v České republice. Piloti zde představí své letouny a pokud všechno vyjde jak má, ukáží samozřejmě něco ze svého umění. O místě a termínu Vás budeme na stránkách leteckého magazínu flyMag.cz informovat.

Konečně, až na pár maličkostí, se doladily poslední detaily plánovaných autobusových zájezdů na závody v Maďarsku (19.-20.8) a Německu (7.-8.8). Evidovaným zájemcům budeme nabídku rozesílat na jimi zaslané kontaktní adresy. Bude se jednat hlavně o jedno a dvoudenní autobusové zájezdy s ubytováním. Účastníkům zájezdu se bude vytvářet speciální program. Závod v Německu je zpoplatněn vstupenkou do areálu EuroSpeedway Lausitz. V žádosti o informace pište počet zájemců a místo odjezdu (Praha-Letňany/Brno-Tuřany/Ostrava-Mošnov). Pište na redakce@flymag.cz

Letecká škola Flying Academy navíc organizuje individuální letecké expedice malými letadly do míst závodů v Německu, Maďarsku a Portugalsku. Nabízí možnost zapůjčení letadel, navíc pro začínající piloty a pro ty, kteří si chtějí procvičit létání do zahraničí, nabízí cesty s instruktorem do místa závodů. Zájemcům bude poskytnuto bližší info na  expedice@flymag.cz

flyMag-FS, foto J.Šonka, redbullairrace.com

TV přenos ze záznamu na ČT

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Fandíme Martinovi

Odpovědět

Datum : 09.05.2010 14:05, Vložil : Robinson22

Ahoj Martine. Moc Ti fandíme. Děkujeme za skvělé zážitky. Už balíme kufry na Budapešť.......odvádíš skvělou práci

Martin Sonka - the best czech pilot

Odpovědět

Datum : 08.05.2010 17:01, Vložil : fanda Fanda

Martine, jsi frajer. Verime ti, ze se brzo chytnes a vsem ukazes, kde ma ero ocas :-). Fandime ti z cele Moravy a Ceska, cele Rio at ti tleska...

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka