Čtvrtý závod Red Bull Air Race 2010 - Windsor, Kanada

07.06.2010

Vždy, když ze Spojených států pojedete do Kanady, musíte jet na sever. V Kanadě existuje pouze jediné město, které když chcete navštívit, musíte jet z USA směrem na jih. Říká se mu také "Brána do Kanady". Město je plné kulturních a historických památek, upravených zahrad a přírodních zákoutí a pořádá se zde každoročně mnoho různých akcí a festivalů. Z Detroitu je to sem co by kamenem dohodil přes most Ambassador rozkládajícím se na Detroit River. Toto kanadské město se jmenuje Windsor a Red Bull Air Race zde pořádá svůj čtvrtý závod sezóny 2010. 

Každý, kdo se jenom trošku zajímá o letecký sport, tak ví, že v sérii těchto závodů mistrů pilotního řemesla startuje v letošním roce český pilot Martin Šonka. Získání superlicence, umožňující start v této soutěži, byl obrovským úspěchem Martina Šonky, kterého dosáhl na konci loňského roku. Superlicenci díky obtížnosti a náročnosti závodů do dnešního dne získalo pouze 18 pilotů z celého světa, závodu ve Windsoru se účastní celkem 14 z těchto "capo di tutti capi" letecké akrobacie. 

Tuto sezónu již máme za sebou tři závody - Abu Dhabí, Perth a Rio de Janeiro.

Tabulka po třech závodech vypadá následovně:

Martinovi se prozatím ve třech předcházejících závodech nepovedlo zabodovat. Tento rok je spolu s Adilsonem Kindlemannem nováčkem v soutěži (tzv. Rockie). Soutěž je tak náročná, že každý nováček má oficiálně jako svůj cíl pro první sezónu stanoven jediný úkol - co nejvíc se s závody sžít, zvyknout si na soutěžní režim a být připraven začít závodit v plném nasazení až po několika naostro zaletěných závodech, nebo až v další sezóně. Bohužel se Martinovi Šonkovi hned zkraje sezony nevyhnula smůla a byl ve svém letounu Edge 540 nucen těsně před závodem v Riu vyměnit motor, když problémy pociťoval již v Perthu v Austrálii. Místo klidného sbližování se se soutěžním režimem má celý Racing team č.8 naprosto odlišné starosti...

Závod ve Windsoru má své charakteristické zvláštnosti. Kromě velmi častého vlivu silného větru se trať závodu neprolétává dvakrát jedním směrem (jako obvykle), ale v půlce trati pilot otočí letoun a letí zpět. Mrkněte na obrázek a hned pod ním najdete komentář Martina Šonky, který se zde vyjadřuje k závodu ve Windsoru...

 

Co na to říká Martin Šonka?

 

Snažili jsme se od Martina získat ještě nějaké další informace, zvlášť co se týká motoru. Pro letecký magazín flyMag.cz Martin hodnotil situaci a předzávodní přípravu. 

Martin Šonka: Situace je taková, že motor chodí už docela dobře, máme trochu vyšší teploty motoru, ale podle všeho za to může nevhodný tvar krytu motoru a taky má veliký odpor. Takže další na co se budeme muset zaměřit, je radikálně zlepšit aerodynamiku, aby letadlo bylo rychlejší. Výměna krytu motoru je naprosto nutná, ale nejdřív je potřeba navrhnout správnej tvar. Což není zcela jednoduchý. Trať bude poměrně hodně technická, takže asi bude i víc pylon hitů. K tomu napomůže i hodně silný vítr, který tady zatím fouká. Zvláštnost tady je, že se druhé kolo letí v protisměru.

A co ostatní piloti, jsou nějaké novinky?

Martin Šonka: Další tři lidi mají objednanej novej Edge 540 V3, s kterým teď lítá jenom Hannes a kterej je mnohem rychlejší, takže bez novýho letadla to bude těžší.

...........................................................................................................................................

Nezbývá nám tedy, než Martinu Šonkovi držet všechny palce, aby se mu v závodě ve Windsoru povedlo probojovat ze sobotní kvalifikace do nedělního závodu, popřípadě se umístit na nějakém bodovaném místě. Pro nováčka v soutěži by to byl naprosto vynikající úspěch.

Přineseme vám sem výsledky kvalifikace, Wild Card, Top 12, Super 8 a Final 4, případně další aktuální informace ze závodu ve Windsoru. On-line výsledky jednotlivých soutěží můžete sledovat i sami na http://85.25.132.161/Index.htm

....................................................................................................................................................

Přinášíme vám fantastické zprávy! Martin Šonka v pátek ve třetím tréningovém letu dosáhl s časem 1:15.68 osmého nejlepšího času, když zároveň trať prolétl bez jakékoliv penalizace. V tomto měřeném tréningu se trať povedlo proletět čistě již jen třem dalším pilotům!

Tento fantastický úspěch Martin Šonka potvrdil i ve čtvrtém měřeném tréningu, když opět bez jakékoliv penalizace dosáhl časem 1:17.25 znovu na osmé místo!

Výsledky 3. měřený tréning

Výsledky 4. měřený tréning

V sobotní kvalifikaci budou piloti startovat v následujícím pořadí, podle výsledků v měřených trénincích

Trať je potřeba si řádně vrýt do hlavy...

Dobře zalétnuté časy přitahují pozornost televizních štábů...

 

Sledujte s námi na stránkách flyMagu další aktuální zpravodajství ze závodu v kanadském Windsoru!

..................................................................................................................................................

Piloti budou startovat v sobotu v následujících časech (+6 hod čas v ČR)

................................................................................................................................................

Výsledky kvalifikace:

Pro všechny příznivce létání máme fantastickou zprávu! Martin Šonka se v prvním letu kvalifikace umístil s časem 1:16.59 na skvělém 6. místě! Pouze čtyři piloti nebyli penalizováni, Martin opět mezi nimi nechyběl! Ve druhém kvalifikačním letu skončil Martin Šonka s časem 1:25.94 na 11. místě, když obdržel 8 trestných bodů. Přesto, že si ve druhém kvalifikačním letu tři piloti proti výsledku z prvního kola proti Martinovi vylepšili své časy a odsunuli ho na 9. místo, nic to již nezměnilo na skutečnosti, že Martin Šonka poprvé od svého startu v sérii Red Bull Air Race postupuje přímo do hlavního závodu Top 12!

..................................................................................................................................................

V neděli 6. června se v kanadském městě Windsor uskuteční tři hlavní závody. Nejdříve proti sobě nastoupí ve 14:10 hod. místního času (20:10 hod ČR) piloti Top 12. 

Ve 14:51 (20:51) bude odstartován závod Super 8 ve složení osmi nejlepších.

Finále odstartuje v 15:26 (21:26) závodem Final 4. 

Závod je možné sledovat živě na     ON-LINE VÝSLEDKY    a    STREAM ON-LINE

FlyMag.cz drží Martinu Šonkovi všechny palce. Je to historicky první start českého pilota ve dvanáctce nejlepších pilotů RBAR. Vydařené měřené tréningy, postup z kvalifikace z devátého místa, šesté místo v prvním kole kvalifikace, opakované lety bez penalizace - to vše, zdá se, značí jediné. Kapitola nováčkovského rozkoukávání je u konce. Dámy a pánové, držte si klobouky... Máme se v Evropě na co těšit!    

..........................................................................................................................................

Aktualizace 6.6.2010 22:00 hod

Prvotní nadšení z vynikajícího úspěchu Martina Šonky, který v sobotu postoupil z kvalifikace do závodu Top 12 ze skvělého devátého místa bylo k nesmírné lítosti Martinových fanoušků zchlazeno nevydařeným letem v nedělním závodě dvanáctky nejlepších. Martin se s penalizací 3 sekund a časem 1:18.48 umístil na dvanáctém místě. Po následném Super 8 a Final 4 se stal vítězem Arch Hannes s časem 1:05.96, následovaný Paulem Bonhommem (1:06.59 ) a Kirby Chamblissem (1:08.99 ). O bližších detailech závodu s fotografiemi a videozáznamy ze závodu vás budeme informovat na jiném místě. 

Tabulky Top 12, Super 8 a Final 4:

flyMag-FS, foto J.Sonka, redbullairrace.com

Zájemcům o autobusové zájezdy na závody Red Bull Air Race v Německu (7.-8. srpna) a Maďarsku (19.-20. srpna) budeme v úterý 8. června rozesílat podrobné informace. s cenovou kalkulací. Pro účastníky flyMag zájezdu bude před závody v Německu a Maďarsku vytvořen speciální program, na kterém budou mít možnost se setkat osobně s Martinem Šonkou, zeptat se na věci, které je zajímají apod.

Zájemci o zájezd pište na redakce@flymag.cz

Pro usnadnění komunikace na sebe uveďte v emailu kontakt, uveďte o který závod máte zájem a nezapomeňte uvést počet osob. 

Zajímá vás něco o závodech Red Bull Air Race? Zeptejte se přímo Martina Šonky!

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka