Do Welingtonu Lockheedem Constellation 56´

10.09.2010

Ráno sobota  21. srpna, trošku opar tak jak to v blízkosti moře bývá. Rozhlížím se po kokpitu své letité krásky a lásky. Lockheed Constellation z roku 1956, slušně repasované  v letech 1982 až 1985.  Tady na Novém Zélandě na letišti Christchurch slouží už nějaký pátek v soukromém držení několika společností.

Dnes letíme do Welingtonu na severním ostrově. Welington je hlavní město, a je vzdálen nějakých 160 mil.  Za chvíli uzavřeme kabinu, a tak začínám  s činností kapitána. Nastavuju navigační údaje, letovou hladinu, stoupání, kurz, radiomajáky VOR které nás povedou bezpečně k cíli. Budeme nahazovat. Palivová čerpadla, vyhřívání karburátorů, pootevřít žaluzie a start motorů. A teď to chytá za srdce. Nádherný hřmot čtyř osmnáctiválcových hvězdicáků.  Kouř se rozplývá, kabina uzavřena, pojíždíme na start. Dostáváme meteo a přidělenou dráhu. Klapky na vzlet, vyvážení poslední kontrola přístrojů a nastavení a jdeme na to. Plyn, povolíme brzdy a už  okolí ubíhá dozadu.

Trošku přitáhnem,  přestalo to drncat a jsme ve vzduchu.  Upravíme otáčky motoru, přivřeme žaluzie a točíme do kurzu 025. Zapínám autopilota a ten už dotočení zatáčky a nastoupání zvládne za mírného dozoru.

Objednávám si u stevardky kávu a pečivo. Je mi vyhověno snad i proto, že je to má žena.

Já středoevropan se nikdy dost nevynadívám na linii pobřeží této krásné země. Mám výhodu levého kapitánského křesla. Po mé straně je právě pobřeží,  místy rozeklaná země a v dálce hory. Právě jižní ostrov je dosti hornatý a členitý. V toto letadle alespoň vidím na zem a mohu sledovat  krajinu, kdež to v takovým boeingu vidím jen rozmazané šmouhy z deseti kilometrů. Tady jsem ve dvou kilometrech a je to báječné.

Přibližující hradba mračen mne začíná znepokojovat. Budou-li taky bouřkové budeme kličkovat. To je zas nevýhoda proti tryskáčům. Ti to přeletí. Kdež to my se musíme vyhnout.

Za okamžik budeme na půli cesty. Ladím na radiu ATIS, meteo službu letiště Welington. Dostáváme údaje o situaci v místě a přistávací dráhu v provozu. Dneska je to dráha 16.  Nastavuji data pro ILS a frekvenci DME což je radiomaják ve směru přistání, a frekvenci přibližovací služby neboli APROACH.  ILS je zařízení, které dokáže letadlo navést na dráhu ze vzdálenosti cca 15 mil přesně na dráhu. Jenom je třeba přesně nasadit jak s výškou tak ve směru ke dráze. Když se pak objeví z mraků dráha pár metrů před vámi jde o velmi zvláštní pocit.

Na dráhu 16 musíme obletět město. Klesám na 3000 feet což je výška pro zachycení paprsku ILS. Tento nás pak vede klesáním i směrem na dráhu. Tuto činnost a svou polohu  kontrolujeme na přístrojích.

Tak jsme srovnaní do směru, vzdálenost 15 mil, přistávací klapky, rychlost na 120 kts, na osmé míli podvozky. Jsme v lehkém oparu, PAPI světla vidíme jen mlžně. Výška 200 feet vypínám autopilota, podrovnávám a stahuju plyn. Rychlost 110 kts pomalu zvedáme nos a krásně se staženým plynem dosedáme. Položíme příďák a brzdíme. Radio přepínám na GROUND a dostaneme dispozice na pojíždění a parkování.

Tak jsme na místě. Necelá hodinka krásného letu. Vypínám motory a přístroje, otvírám dveře kabiny.  Mám vyděláno…..ne nemám.  Z obýváku volá stevardka-manželka že je oběd. Vypínám monitor a počítač. Pro dnešek je dolítáno.

Zdeněk Tichý

A co Vy? Létáte také simulátory? Nechcete to zkusit naživo? Víme jak na to!

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

moooc dobry

Odpovědět

Datum : 10.09.2010 23:48, Vložil : Pavel

Diky autorovi! Vyborne napsane. Prozivam u PC podobne nadherne chvile a zavidim tem, co mohou realizovat sve sny. Ja jsem na ne uz stary, ale narodit se znovu, dal bych vsechno za to, aby to bylo "real". Ma stewardka uz se mnou neleta... Diky jeste jednou Zdenku Tichy

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka