Ryanair si ve Francii balí kufry

14.10.2010

Přednedávnem jsme informovali o skutečnosti, že francouzské úřady obvinily nízkonákladovou společnost Ryanair z obcházení daňových předpisů ve Francii. Úředníci tehdy obsadili pobočku společnosti v Marseille (psali jsme zde) a obvinili Ryanair z daňových úniků, konkrétně z odvodů sociálních a daňových celkem 120ti zaměstnanců marseillské pobočky do Irska (sídlo společnosti Ryanair).

Nikde jsme tehdy nenašli k uvedené události žádné oficiální stanovisko společnosti Ryanair. Při důkladnější prohlídce webových stránek Ryanair jsme narazili na určité zajímavosti ohledně způsobu zaměstnávání u společnosti Ryanair (viz výše). Když člověk něco neví, nejjednodušší je se zeptat... Pokusili jsme se získat kontakt na společnost Ryanair. Zní to trošku neuvěřitelně, ale i v době vyspělých technologií a internetu, kde se dá zjistit pomalu všechno, co si člověk umane, je získání kontaktu na zástupce společnosti Ryanair téměř nadlidský výkon (zkuste si sami).

Nakonec jsme díky několika náhodám (tak už to na světě chodí) získali kýžený kontakt na zástupkyni Ryanairu. Napsali jsme Henrike Schmidt, která je ve funkci Sales & Marketing Manager pro Germany - Austria -Netherlands - Czech Republic - Slovakia. Bylo to zrovna v době, kdy byl letecký provoz velmi omezen díky islandskému vulkánu. Od Henrike Schmidt se nám tehdy dostalo odpovědi, že díky problémům s vulkánem nemá na odpověď čas. Při naší pozdější výzvě jsme pouze obdrželi krátké sdělení o tom, že se našimi otázkami zabývat nebude (korespondenci jsme zdokumentovali zde)

V posledních měsících přicházela společnost Ryanair s několika "senzačními" prohlášeními. Týkalo se nejprve speciálních sedaček/stojáků, které chtějí do letadel aplikovat při letech na kratší vzdálenosti. Ušetřením místa by v "dobytčáku" mohlo být přepraveno více lidí. Ryanair dále plánuje snížit počet toalet v letadle ze tří na jednu a získaný prostor vyplnit sedadly (stojáky?). Toaleta by měla být zpoplatněna. Cestující bez drobných a kreditky mají smůlu. Jedním z dalších neuvěřitelných prohlášení generálního ředitele Ryanairu Michaela O´Leary bylo, že v dopravním letadle stačí pouze jediný pilot a jedna cvičená letuška, která by jej případně zastoupila. Je všeobecně proklamované, že tyto zprávy mají za úkol nějakým způsobem zviditelňovat Ryanair. Vzhledem k velmi čerstvým událostem, jako bylo včerejší úmrtí kapitána letadla při letu z Manily do Kataru (více), doufejme, že zůstane pouze u proklamací. Výcvik pilota dopravního letounu je tak náročná věc, že by si z něj pan O´Leary přes své postavení generálního ředitele neměl dělat srandu a porovnávat ho s výcvikem palubního personálu. 

Nízkonákladový dopravce Ryanair nyní oznámil, že od ledna 2011 ruší svou pobočku ve francouzské Marseille. Toto rozhodnutí není díky tlaku francouzského soudu a daňových úředníků až tak překvapivé. V Čechách jsme na podobné ryanairoviny zvyklí, společnost se stahuje i z Prahy. Při odchodu z Prahy Ryanair napadal výši letištních poplatků, při úprku z Marseille oznamuje spontánně Francii, že jim bude Ryanair chybět. O daňových problémech taktně mlčí. Uzavření jediné francouzské základny bude mít vliv na 13 linek z města Marseille. Mezi nimi čtyři do Maroka. Ročně se má jednat údajně o milion cestujících. Své aktivity z Marseille chce Ryanair převést do Itálie, Španělska a Litvy. 

Popřejme tedy Ryanairu na cestě z Francie přátelské au revoir a přejme si, aby bylo na letištích i nadále dostatek nízkonákladových společností, dodržující pravidla bezpečného provozu, případně takových, které netrpí komplexem nenahraditelnosti. Zákony trhu jsou totiž neúprosné. Stejně jako daňové...

František Sajfrt,  foto flyMag

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka