Odbavení na lety Českých aerolinií bude ještě rychlejší

31.10.2010

Samoobslužné odbavovací kiosky pomáhají Českým aeroliniím modernizovat odbavování cestujících na letišti v Praze. Oblibu cestujících si tyto takzvané CUSS kiosky získaly hned po svém uvedení do provozu. Od začátku zimního letového řádu 2010/2011, tedy rok po jejich zavedení, se již jimi budou odbavovat téměř všichni klienti cestující v ekonomické třídě.  Pasažéři oceňují nejenom rychlejší odbavení, ale i možnost vybírat si a případně opakovaně měnit číslo sedačky v letadle či odbavit se na svůj časný ranní let o den dříve. I nadále bude k dispozici služba odbavení z pohodlí domova prostřednictvím internetu.

„České aerolinie změnou v odbavení drží nejen krok s celosvětovým trendem aplikovat nejmodernější technologie a nabízet moderní a efektivní služby, které cestujícím šetří čas a zvyšují jejich komfort,“ vysvětluje Jiří Marek, výkonný ředitel sekce Obchod Českých aerolinií a dodává: „ale také strategii aliance SkyTeam sjednotit princip poskytovaných služeb na stejnou úroveň.“ Cestujícím Českých aerolinií je k dispozici na letišti Praha/Ruzyně celkem 25 samoobslužných odbavovacích kiosků, z toho 6 v Terminálu 1 a 19 v Terminálu 2.

České aerolinie nově zavádějí také tzv. „service-counter“ přepážky, jež budou sloužit pro odbavení pasažérů, kteří samoobslužné kiosky využít nemohou, např. tělesně postižení, nedoprovázené děti, děti do 2 let a další specifické výjimky. Kompletní výčet výjimek naleznou cestující Českých aerolinií na internetových stránkách společnosti www.csa.cz nebo www.czechairlines.com Tyto přepážky budou určeny také cestujícím ekonomické třídy, kteří se rozhodnou dokoupit si např. vstup do salonku nebo možnost cestovat vyšší třídou. Klasické odbavení na přepážkách zůstává i nadále k dispozici pro cestující tříd Business a Economy Premium pravidelných linek Českých aerolinií a cestujících v nepravidelné, tedy charterové přepravě.

Službu samoobslužných odbavovacích kiosků začala hned po jejím zavedení v loňském roce využívat téměř čtvrtina všech cestujících Českých aerolinií odlétajících z Prahy. V současnosti se prostřednictvím kiosků spontánně odbavuje polovina všech pasažérů.

Jak fungují samoobslužné odbavovací kiosky Českých aerolinií?

Používání samoobslužných odbavovacích kiosků je snadné a rychlé. Jejich prostřednictvím se mohou odbavit všichni cestující na pravidelných linkách operovaných Českými aeroliniemi, ale také na code-shareových letech, jejichž odbavení probíhá v odbavovacím systému Českých aerolinií. Podmínkou je, aby měl cestující vystavenou elektronickou letenku a cestovní doklad. Nejjednodušším způsobem odbavení je ruční zadání třinácti až čtrnáctimístného čísla elektronické letenky. Cestující si pak již pouze vybere číslo sedačky a vytiskne palubní vstupenku, případně itinerář své cesty. Pokud nemá zavazadla, k odbavení odchází již bez zbytečného čekání přes bezpečnostní nebo pasovou kontrolu do odletového východu. Celý tento proces trvá obvykle necelou minutu. Pro odbavení zavazadel jsou k dispozici speciální, tzv. drop-off přepážky, ke kterým jsou cestující směrováni již na samoobslužném kiosku, ale také výraznou navigací v obou terminálech. Číslo své sedačky může cestující změnit i dodatečně poté, kdy již byl odbaven. Učinit tak může načtením tzv. bar-kódu palubní vstupenky. Po změně si pak vytiskne novou palubní vstupenku. Totéž mohou učinit i pasažéři, kteří se odbavili již doma prostřednictvím internetu.

Pokud si cestující zapomene nebo nestihne vytisknout elektronickou letenku, může se identifikovat na samoobslužném odbavovacím kiosku dvěma dalšími způsoby. Buď přiložením dokladu se čtecí zónou ke snímacímu zařízení, nebo vložením platební karty do čtečky.

Prostřednictvím samoobslužných kiosků umožňují České aerolinie i tzv. next-day
check-in, kdy se cestující může komfortně odbavit včetně zavazadel na svůj ranní let již o den dříve. Tato služba je v provozu od 15. hodiny každý den pro ranní lety následujícího dne s odletem do 9. hodiny. Komfort České aerolinie nabízí i co se týká jazykových mutací své aplikace na samoobslužných odbavovacích kioscích. Kromě češtiny mají cestující k dispozici anglickou, německou, francouzskou, italskou, španělskou a ruskou verzi.

V nesnázích pomohou asistenti

V případě, že cestující nebudou vědět jak postupovat u samoobslužného odbavovacího kiosku, nebo nastanou nějaké komplikace, jazykově vybavení a vyškolení odborní asistenti Czech Airlines Services jim v nesnázích kdykoliv pomohou. Již od páté hodiny ranní až do deváté hodiny večerní jsou k dispozici u každé skupiny kiosků v obou terminálech pražského letiště.

Tisková zpráva, Hana Hejsková, ředitelka Komunikace, tisková mluvčí Českých aerolinií

 

Seznam výjimek z odbavení:

Odbavení přes samoodbavovací kiosky je určeno pro všechny cestující odlétající z letiště Praha – Ruzyně na pravidelných linkách Českých aerolinií.

Základní podmínky pro odbavení přes samoodbavovací kiosky jsou následující:

Seznam faktorů zamezujících použití aplikace samoodbavovacích kiosků

Pozn: V případě aplikace ČSA nelze použít občanský průkaz jako identifikační doklad.

Odbavení ve speciálním režimu a další limitující faktory odbavení

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka