Co se stane když...?

16.03.2011

V návaznosti na nedávné ničivé zemětřesení v Japonsku přinášíme v dnešním článku krátkou úvahu nad tímto tématem. Autorem článku je pilot Patrick Smith, o volný překlad se postaral Jakub Velička. Autor provozuje webovou stránku AskThePilot, kde je možné mu položit otázku. V úvaze se zamýšlí nad některými dotazy, které mu byly položeny.

Co se stane v případě, když zemětřesení udeří ve chvíli, kdy letadlo vzlétá nebo přistává? Podvozek letadla je navržen tak, aby vydržel i velmi silné otřesy, vše by ale záleželo na síle zemětřesení a rychlosti letadla. Kdybych si měl vybrat, raději bych zemětřesení při přistání, kdy letadlo zpomaluje a zůstává na zemi, než při vzletu, kdy se jeho rychlost zvyšuje a stoupá tak nebezpečí. Nemluvě o tom, že se může dráha zdeformovat a dojít k rozbití motoru nebo části křídla. Poznámka na okraj: Zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovi škály vystaví letadlo zhruba stejným otřesům, jakým je vystaveno během mého běžného přistání.

Co se ale stane v případě, kdy dojde k vytvoření velkých trhlin v runwayi, nebo kdy bude dokonce rozdělena velkým zlomem na více částí? Neumím si představit, že by byla letiště postavena přímo na zlomových liniích litosferických desek, nicméně všechno je možné. Co by se stalo? Představme si nejhorší případ – 747 zrychluje na 150 uzlů, když se náhle začne třást země a objeví se zlom o velikosti 5 stop. Letadlo do něj vjede plnou rychlostí, následně dojde ke zlomení podvozku a poškození motorů. Stroj se začne točit a svými křídly zasáhne několik letadel stojících opodál na taxiway. Všechny skončí v ohni...

Statisticky je dokázáno, že jediné místo, kde můžete tohle vidět, je v Hollywoodském filmu. Nebo né tak úplně... Film z roku 1974, který se příhodně jmenuje Earthquake, měl svou šanci, kterou propásl. Protože jestli si dobře vzpomínám, Boeing 707 ve filmu při přistání na LAX právě ve chvíli, kdy udeřilo zemětřesení, nakonec na runway nedosedl, ale šel na bezpečné go-around. Katastrofické filmy už nejsou co to bývalo... :)

Co když se tsunami přivalí na letiště, propláchne terminál a odplaví letadla? Kdybys byl v jednom z těch letadel, snažil by ses uletět, nebo raději utéci pryč? Poznámka: Tahle otázka mi opravdu přišla. Podívejte se, letiště byla zasažena zemětřesením (možná ne tsunami) mnohokrát v historii a nevím o nikom, kdo by zemřel na palubě letadla. Když příjde na přírodní katastrofy, daleko nebezpečnější jsou pro letadla hurikány, tornáda, cyklony, prudké vichřice, extrémní turbulence a další.

A jak jistě všichni víme, není to hýbající se země, co zabíjí lidi během zemětřesení, ale hroutící se budovy. Jen málo míst může být bezpečnějších, než rozlehlé betonové plochy letiště bez staveb v blízkosti. Vzhledem k tomu vám bude lépe uvnitř letadla, než v budově terminálu.

Zhruba před měsícem jsem byl na letišti v Mexico City, zrovna u nového Terminálu 2. Vzdušná a přátelsky vypadající budova na mě působila velmi křehkým dojmem. Ač je téměř jisté, že byla stavěna se zemětřesením na paměti, nepůsobila na mě z tohoto pohledu vůbec bezpečně. V letadle jsem se cítil lépe.

Autor: Patrick Smith (překlad: Jakub Velička)

Photos: Aktualne.cz, YouTube.com, AllVoices.com

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Learn english

Odpovědět

Datum : 24.09.2019 18:37, Vložil : TopEndMuM

[url=http://topenglish.md/ro/news/se-anun-nscrierea-n-grupe-de-studiere-a-limbii-engleze-pentru-adul-i-2019.html]cursuri de limba engleza chisinau[/url]

Learn English

Odpovědět

Datum : 07.12.2018 09:31, Vložil : englisMuM

Наконец-то, чтото полезное[url=http://educationinuk.ru/karta-sajta]?[/url]

Music

Odpovědět

Datum : 02.12.2018 09:32, Vložil : musixMuM

I will try[url=https://www.productiontrax.com/royalty-free-music/906611];)[/url]

Music

Odpovědět

Datum : 30.11.2018 00:16, Vložil : musixMuM

I will try[url=https://www.productiontrax.com/royalty-free-music/871350]:)[/url]

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka