Modulový a integrovaný výcvik

13.04.2011

Otázka:

Dobry den,chcel by som sa spytat nieco ohladom pilotnych vycvikov resp. moduloveho a integrovaneho. Idem na vysoku skolu na odbor Prof. pilot a mozem si vybrat z tychto dvoch, ktory by bol pre mna vhodnejsi?

Odpověď:
Vážený pane,
nejdříve Vám ve zkratce vysvětlím rozdíl mezi výcviky a na konci článku Vám doporučím ten postup, který je dle mého názoru pro Vás výhodnější.


A) Integrovaný výcvik:

Je vhodný zejména pro studenty, kteří ještě nemají žádnou licenci, mají nulovou zkušenost s praktickým létáním. Počet letových hodin je daný předpisem JAR-FCL 1 a je minimalizován, díky vzájemné provázanosti teorie a praxe, činí podle předpisu cca. 197 hod. Maximální délka trvání výcviku je omezena na 36 měsíců.
Obvykle dostanete teorii k tomuto výcviku na některé z vysokých škol a to následujícím způsobem:

1. ročník: kromě všeobecných předmětů jako je matematika, fyzika, konstrukce,... absolvujete i předmět Teorie soukromého pilota. Tento předmět obsahuje nezbytné minimum informací pro zvládnutí teorie PPL. Během prvního ročníku tak již můžete začít praktický výcvik PPL a dokončit jej během prázdnin před nástupem do 2. ročníku.

2. ročník: téměř všechny školy po Vás budou požadovat aby jste již byl při nástupu do 2. ročníku držitelem licence PPL. Ve škole se již probírají předměty ATPL. Vy si létáte nezbytné solové hodiny, tak jak je stanoveno v osnově podle JAR-FCL 1.

3. ročník: dokončujete předměty ATPL a získáváte certifikát o absolvované teorii. Budete testován na Úřadu pro civilní letectví, kde Vás formou testů na PC vyzkouší z ATPL předmětů. Během té doby si dolétáváte veškeré nezbytné výcviky a kvalifikace.


B) Modulový výcvik

V modulovém výcviku nejste limitován jednou velkou osnovou, kterou musíte odlétat během 36 měsíců. Místo toho je výcvik rozdělen na kratší části, moduly.

Aby jste se dostal na stejnou úroveň jako v případě využití integrovaného kurzu musíte absolvovat tyto licence:

PPL(A) - Soukromý pilot letounů (Private Pilot Licence) : Létáte pro své soukromé potřeby, potěšení, nemůžete provádět lety za úplatu, tzn. nemůžete se s touto kvalifikací živit jako pilot. Létá se pouze za "pěkného počasí", orientace se provádí pohledem z kabiny letadla a srovnáváním s leteckou mapou (srovnávací navigace)

IR(A) - Přístrojová kvalifikace (Instrument Rating) : slouží jako doplněk PPL nebo CPL, umožňuje létat za tzv. přístrojových podmínek. Využívá se když jsou špatné meteorologické podmínky, pilot se řídí podle přístrojů v kabině.

CPL(A) - Obchodní pilot letounů (Commercial Pilot Licence) : tato licence Vám umožňuje létat jako obchodní pilot letonů a provádět tak lety za úplatu. Jste omezen tím, že můžete létat pouze na jednomotorovém letadle.

ME - Vícemotorová kvalifikace (Multi-Engine) : umožňuje držiteli PPL nebo CPL létat s vícemotorovými letouny.

ME/IR - Vícemotorová kvalifikace za podmínek IR.


Je nutné si uvědomit, že průkaz způsobilosti dopravního pilota ATPL(A) Frozen obsahuje všechny výše zmíněné kvalifikace, je tedy nejvyšším možným průkazem, kterého lze v civilním letectví dosáhnout. Ekvivalentem pro ATPL(A) Frozen získaným integrovaným výcvikem jsou kvalifikace CPL(A)/IR/MEP, které získáte modulovým výcvikem.

Držitelem platné licence ATPL (Airline Transport Pilot Licence) (dopravní pilot) (už není Frozen) se pilot stává až poté, co jako druhý pilot nalétá 1500 hodin, včetně např. 250 hodin jako velitel letadla (PIC) a 75 hodin podle přístrojů (IR).


Výhody a nevýhody jednotlivých výcviků:


A jaký postup bych Vám tedy doporučil?
Pokud máte možnost studovat na některé vysoké škole obor profesionální pilot, běžte do toho. Získáte vysokoškolský titul a navíc dostanete ATPL teorii úplně zdarma (u soukromých škol je cena až 60 000 Kč).


Radím Vám si vybrat modulový kurz:

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka