EU aktualizovala černou listinu dopravců

05.05.2011

Evropská komise aktualizovala 17. dubna list zakázaných dopravců, kteří nesmí do Evropy. Někteří dopravci, včetně všech 4 cargo přepravců z Indonésie a jedné společnosti z Ukrajiny, byli z listiny odstraněni, protože se jim povedlo splnit všechna požadovaná bezpečnostní pravidla. Gratulujeme! Jmenovitě šlo o Cardig Air, Republic Express, Asia Link a Air Maleo. Splnění všech podmínek bylo ověřeno za pomoci indonéských úřadů. V případě Ukrajiny šlo o společnost UMAir.

Jiní takové štěstí neměli a byli naopak na listinu přidáni. Toto opatření se týká například všech dopravců certifikovaných v Mozambiku. Zde se komise setkala s jednoznačnou podporou členů Výboru pro leteckou bezpečnost. U dopravců byly zjištěny značné nedostatky v rámci auditu ICAO. Jiná je situace v případě Angoly, Kambodžy, Kazachstánu nebo Kyrgyzstánu, kde se orgány snaží prosadit bezpečnostní standardy na úrovni Evropy. To vede k tomu, že byla mnohým tamním dopravcům odebrána licence, takže nadále nepůsobí v komerční letecké dopravě. Tím mohli být tito dopravci z listiny také odebráni.

Jistá omezení byla uvalena také na společnost Air Madagascar, která provozuje například dva letouny Boeing 767. Pokud nahlédneme do dokumentu, který je seznamem zakázaných dopravců a omezení, zjistíme, že se v případě Air Madagascar zákaz netýká všech jeho letadel. Povoleny má například některé letouny ATR- 42, jeden DHC 6-300 nebo dva Boeingy 737.

Boeing 767 společnosti Air Madagascar do Evropy nesmí

A ještě jeden update v Africe. V uplynulém období vzniklo v Demokratické republice Kongo několik nových dopravců. K jejich smůle byli všichni automaticky přidáni na černou listinu, a to z důvodu uvaleného plošného omezení na tento stát. Nemá totiž dostatečné kapacity orgánů pro plnění povinností dohledu nad bezpečností letecké dopravy. Velká škoda a tak trochu kuriózní situace by byla, pokud by tito dopravci opravdu všechna bezpečnostní pravidla splňovali, ale vinnou úřadů a státu prostě povolení létet do EU dostat nemohli.

Autor: Jakub Velička, Zdroj: Aviation-Safety.net, Foto: Airport-Data.com, Flickr.com, pbase.com

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka