F-14 Tomcat

12.08.2011

 Letoun patřil na palubu té nejsofistikovanější zbraně současného světa – letadlové lodě.

 

Kdo neviděl Top Gun, s velkou pravděpodobností nejznámější agitační film amerického letectva, těžko dokáže pochopit neovladatelnou touhu zástupů mladých mužů stát se profesionálním pilotem a pokud možno elitním námořním letcem. Zde probíhá přerod z výborného pilota na skvělého instruktora, jehož sebedůvěra je díky dokonalému výcviku tím nejlepším, co může v boji s protivníkem uplatnit.

Mnoho aktivních pilotů denně zasedá za řízení různých typů letounů. Jen hrstce nejlepších z nich se poštěstí zažít nejúchvatnější prožitky, které létání poskytuje a které jsou srovnatelné snad jen s brutálním startem raket a raketoplánů. Tento prostor je vyhrazen pouze vybraným profesionálům majícím naprostou důvěru ve své osobní schopnosti a stejně věří i v nejlepší techniku, kterou si díky svým mimořádným schopnostem podmanili.

Přední strana dokumentárního filmu  F-14 Tomcat na DVD

 

Film divákovi umožní vnořit se do kulisy třistametrové paluby moderní letadlové lodi s atomovým pohonem. Do světa, kde se setkávají na tak minimálním prostoru stovky vycvičených profesionálů ovládajících to nejlepší, co zbrojní průmysl nabízí.     

Shlédnete okamžiky před startem z paluby zahrnující urychlenou přípravu, krátké pojíždění na místo startu, nezbytné předletové úkony, připojení na parní katapult, zapnutí forsáže a po bolestném  zrychlení, které se ničemu nevyrovná, přichází soustředěný pohled do průhledového displeje a koncentrace na splnění úkolu.

Návrat stroje z letu na palubu je to, čemu lze bezpochyby říct přistání  za mimořádných podmínek. Proč? Extrémně krátká, nestabilní přistávací dráha, nárazový vítr, k tomu lze připojit minimální zbytek paliva a další letouny čekající na přistání se stejnými provozními podmínkami na palubě.
   
Dozvíte se, proč byly Tomcaty lepší než ostatní soudobé letouny. Jak jejich zbraňové systémy a počítačové vybavení posunulo technologické vedení boje. Uvidíte z kokpitu likvidaci nepřátelských letounů, střel s plochou drahou letu, systémů protivzdušné obrany a letové výkony F-14. Seznámíte se s výzbrojí této stíhačky, s konstrukcí draku, pilotáží a obsluhou na zemi.

 

Zadní strana dokumentárního filmu  F-14 Tomcat na DVD

Zdroj: Roman Krejčí – producent

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka