Do Moskvy a Kyjeva se z Prahy létá již 75 let.

01.09.2011

Zítra uplyne třičtvrtě století od zahájení pravidelného leteckého spojení mezi Prahou a Moskvou, stejně jako Kyjevem. První letoun Airspeed Envoy AS-6 na čtvrté nejstarší mezinárodní lince Českých aerolinií vzlétl 2. září 1936 z kbelského letiště, po deseti hodinách cesty a pěti zastávkách přistál na moskevském letišti Tušino. Za celou dobu existence linky do Moskvy přepravily České aerolinie na této trase přes 5 milionů cestujících, do Kyjeva více než 1 milion. Právě na lince do Moskvy České aerolinie nabízejí v současnosti nejvíce spojení. Cestující mohou volit z celkem 45 zpátečních letů týdně, včetně 21 code-share spojení s partnerskou společností Aeroflot.

Při příležitosti 75. výročí zahájení pravidelného operování na lince z Prahy do Moskvy věnují České aerolinie každému cestujícímu, který v září absolvuje let do nebo z Moskvy na OK letenku speciální bonus 1936 mil. Podmínkou je samozřejmě členství ve věrnostním programu OK Plus Českých aerolinií a přihlášení se do této akce na úvodní stránce věrnostního programu. Pro cestující je na palubách všech zítřejších letů do Moskvy a Kyjeva připraven speciální přípitek, před odletem je bude čekat na Letišti Praha slavnostní občerstvení a při odbavení obdrží upomínkový certifikát o absolvování výročního letu.

Historické začátky
První komerční let na lince z Prahy do Moskvy tehdejší Československé státní aerolinie uskutečnily 2. září 1936, ale přípravy na zahájení pravidelného operování začaly již 16. května 1935, kdy byla podepsána mezistátní dohoda Československa a Sovětského svazu o leteckém spojení obou hlavních měst. První zkušební let na plánované nové trase pak společnost absolvovala 9. září 1935. Zahájení pravidelného provozu mezi Moskvou a Prahou začalo až v nadcházejícím roce, 1. září 1936, kdy na kbelském letišti přistál letoun Aeroflotu ANT-9 s imatrikulací URSS-M26. O den později odstartovalo z Prahy letadlo Československých státních aerolinií Airspeed Envoy AS-6 s imatrikulací OK-BAL a po 2440 kilometrech
a mezipřistáních v Užhorodě, rumunských městech Kluž a Iaşi, ukrajinském Kyjevě a ruském Brjansku přistálo na letišti Moskva-Tušino. Posádku prvního letu tvořili známý šéfpilot Karel Brabenec, rádionavigátor Bedřich Soukup a palubní mechanik Vladimír Čadský. Prvního letu se účastnil i tehdejší generální ředitel společnosti František Stočes a tajemník firmy Vilém Bauer.

Letenka na let do Moskvy v té době stála 1600 Kčs, let trval deset hodin. Letoun Airspeed Envoy s českými motory Walter totiž dosahoval maximální rychlosti 300 km/h. V současnosti nasazované letouny Airbus A319, A320 a A321 Českých aerolinií trasu zvládnou za přibližně dvě a půl hodiny dle směru a síly větru. Není bez zajímavosti, že krátce po zahájení provozu na lince do Moskvy Československé státní aerolinie začaly nabízet cestujícím možnost předem si objednat na palubu občerstvení. Od zimního letového řádu roku 1936 se pak letadla společnosti přestěhovala z kbelského letiště do Ruzyně.

Moskva – Praha: několik prvenství
První linkou, na které byla po druhé světové válce obnovena pravidelná civilní doprava, byla právě Praha - Moskva. Stalo se tak 4. srpna 1945, kdy přistálo na ruzyňském letišti letadlo společnosti Aeroflot. Československé aerolinie obnovily lety do Moskvy až v roce 1955 s mezipřistáním v litevském Vilniusu. Do 8. prosince 1957 byla operována turbovrtulovými letadly Iljušin IL-12B. O den později byl na let do Moskvy poprvé nasazen proudový letoun
Tu-104A. Tímto se linka Praha – Moskva stala prvním spojem na světě operovaným výlučně proudovými letadly. Československé aerolinie také byly jednou z prvních leteckých společností na světě, která začala využívat proudová letadla. Linka do Kyjeva byla po druhé světové válce obnovena 7. září 1959 s mezipřistáním v Bratislavě a Lvově. Přímé lety do Kyjeva jsou pak datovány od letní sezóny 1966.

Linka do Moskvy má v letovém řádu Českých aerolinií ještě další prvenství. Společnost nabízí na této trati nejvyšší počet týdenních frekvencí, až 45, při započítání spolupráce s Aeroflotem na bázi vzájemného sdílení kódů. Zákazníci tak mají k dispozici 7 denních spojení do Moskvy každé úterý, čtvrtek a neděli, po zbylé dny týdne pak 6 frekvencí, z toho 4 případně
3 operované letouny Českých aerolinií. Další prvenství patří lince Praha – Moskva i co do počtu přepravených cestujících. V loňském roce jich na palubách Českých aerolinií směřovalo do nebo z Moskvy, téměř 300 tisíc! O oblíbenosti destinace svědčí i více než 23% meziroční nárůst přepravených cestujících ve srovnání s rokem 2009.

Od zahájení pravidelného operování přepravily České aerolinie na lince do/z Moskvy více než
5 milionů cestujících, přes 15 268 tun zboží a 4333 tun pošty. Na lince do/z Kyjeva to je více než 1 milion klientů, přes 5580 tun zboží a téměř 800 tun poštovních zásilek.


Zdroj: tiskové zprávy

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka