China Eastern Airlines zrušil objednávku 24 dreamlinerů

18.10.2011

Peking 18. října (ČTK) - Čínský letecký dopravce China Eastern Airlines oznámil v noci na dnešek, že ruší objednávku 24 letadel typu Boeing 787 Dreamliner kvůli prodlevě v jejich dodávce. Místo toho je prý ale připraven utratit 3,3 miliardy dolarů (skoro 60 miliard Kč) za 45 nových boeingů 737. Podle agentury Reuters aerolinie mají také v úmyslu si objednat za 2,5 miliard dolarů 15 Airbusů A330, které by měly být dodány v letech 2013 až 2015.

Informace o zrušení dodávky nové vlajkové lodě amerického výrobce letadel vyvolaly určitou nervozitu na asijském leteckém trhu. Boeing ve svém dnešním prohlášení si pospíšil s ubezpečením, že další odvolávání dreamlinerů v Číně nenásleduje. "Ostatní čínské letecké společnosti zachovávají závazek k 787," uvedlo zastoupení americké firmy v Pekingu.

Agentura Reuters oslovila také australskou společnost Qantas a také firmu Air New Zealand, které rovněž potvrdily, že nemají v úmyslu se vzdát objednávky nových letounů, které jsou z velké části vyrobeny z karbonových vláken a dalších kompozitních materiálů místo hliníku. Jsou tak lehčí a podle výrobce mají o pětinu nižší spotřebu paliva než jiná středně velká letadla.

Je to téměř měsíc, co Boeing slavnostně předal japonským aerolinkám All Nippon Airways (ANA) vůbec první dvoumotorový letoun 787 Dreamliner.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka