Obvinění za smrt výsadkáře v Chrudimi byli zproštěni obžaloby

18.10.2011

Chrudim 17. října (ČTK) - Technici Petr Suchomel a Jan Šturc byli dnes u chrudimského soudu zproštěni obžaloby z toho, že zavinili smrt výsadkáře Lukáše Syručka. Ten zahynul v Chrudimi při seskoku v lednu 2009. Podle obžaloby technici padák ve zkušební laboratoři chybně otestovali. Podle soudce ale nelze jednoznačně říct, zda nedokonale provedené zkoušky způsobily neštěstí. "Zde končí příčinné souvislosti," řekl soudce Petr Žanda.

Ilustrační foto

Podle obžaloby Suchomel a Šturc testy provedli nedbale, ne všechny údaje uvedli do protokolu a svévolně snížili počet zkušebních seskoků. Obvinění jsou nebo byli dlouholetými pracovníky výzkumného ústavu. Při zkušebním seskoku v březnu 2006 se Šturc podle obvinění dostal do kritické situace, kterou díky svým zkušenostem zvládl. Informace se však nedostala do záznamu. Policie mimo jiné na základě videozáznamu muže obvinila.

Armáda si testy padáků u ústavu objednala. Výsledky převzala bez připomínek a nepožadovala jejich doplnění ani je nijak nezpochybnila.

Soud připustil, že Suchomel, který je již v důchodu, zčásti svou práci neodvedl. U zkušebního výsadkáře Šturce se podle soudce nepodařilo prokázat, že by při jeho seskoku v roce 2006 došlo k nebezpečné situaci, kterou podle obžaloby nenahlásil. Přizvaný znalec uvedl, že na videozáznamu seskoku z roku 2006 je patrné, že po výskoku z letadla se Šturcovo tělo nestandardně vychýlilo, soudce ale k tomuto závěru nedospěl. Není zřejmé, zda za smrt výsadkáře Syručka moha jeho nezkušenost nebo chybný postup při závadě při seskoku.

Soudce, znalec, státní zástupce i obhájci se shodli na tom, že velký podíl na neštěstí má armáda. Podle znalce byly testy nedbale připraveny, soudce Žanda uvedl, že vojsko s výsledky zkoušek od ústavu nijak nepracovalo. "Na lavici obžalovaných nesedí armáda, možná bohužel," řekl v závěrečné řeči Suchomelův advokát.

Oba obžalovaní se na místě vzdali práva na odvolání. Státní zástupce si ponechal na podání opravného prostředku ponechal lhůtu.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka