Odpůrci letiště se hádali s Rathem před budovou krajského úřadu

19.10.2011

V ostrou výměnu názorů vyústila dnešní demonstrace zhruba sedmi desítek odpůrců rozšíření vodochodského letiště před středočeským krajským úřadem. Účastníci se na ulici slovně střetli s hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD), který si přišel vyslechnout jejich argumenty proti záměru společnosti Penta. Zhruba půlhodinovou debatu přerušovaly pískot a nesouhlasné výkřiky.


    Někteří demonstranti Ratha vyzývali k demisi nebo křičeli "Hanba!". Mávali při tom transparenty s nápisy jako "Klid pro naše děti", "Ohrožený občan se ptá, komu platí Penta" nebo "Přijdou volby, přijdou zas, letiště vám zlomí vaz". "Pískejte si, jak chcete, třeba tu píšťalku, milá dámo, spolkněte, já vás pak zachráním, až se s ní budete dusit," reagoval na projevy nesouhlasu hejtman, kterého před budovu úřadu doprovodili jeho asistent s tiskovou mluvčí a náměstek Marcel Chládek (ČSSD). Tábor odpůrců zase podpořily místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) či senátorka za Mělnicko Veronika Vrecionová (ODS).


    Starostové a další zástupci obcí dotčených plánovaným leteckým provozem kraji vytýkají to, že minulý týden vydal souhlasné stanovisko k přepracované dokumentaci vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Vyčítají hejtmanství, že se za ně nepostavilo. Nelíbí se jim mimo jiné předpokládaný nárůst hluku a emisí, stejně jako zvýšená dopravní zátěž v okolí letiště.


    Rath prý obavy starostů chápe, na druhou stranu je podle něj nutné brát v úvahu i požadavky lidí ze vzdálenějších měst, kteří by prý rozšíření Vodochod uvítali. Namítl také, že o dostavbě nerozhoduje kraj, ale ministerstvo životního prostředí. Na to poukazoval i transparent, který kraj vyvěsil na svou budovu. Byla na něm fotografie ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) a nápis, že o rozšíření letiště nerozhoduje hejtmanství, ale Chalupův úřad a vláda. "Místo toho, aby nás podpořili, tak utrácejí za podobné billboardy," komentoval to jeden ze starostů.
    Starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (za STAN) uvedl, že představitelé obcí samozřejmě vědí, kdo o záměru rozhoduje. Přišli prý ale vyjádřit své rozhořčení nad tím, jak se hejtmanství k věci postavilo. Své rozhodnutí podle něj podpořilo chatrnými argumenty, jako je nabídka nových pracovních míst a podobně. "Mnoho lidí se odstěhuje, jejich majetky ztratí hodnotu," obává se Holeček. Starosta Panenských Břežan Libor Holík (za VV) označil celou dokumentaci EIA za snůšku polopravd a mlžení. Letiště bude podle něj větší, než se uvádí, a případně i nákladní. "My máme svůj Kaučuk, Českou rafinérskou, ten region je zatížen víc než dost," připomněl starosta Chvatěrub František Derfl (nezávislý).


    "My nemáme jenom Vodochody, Panenské Břežany, Kralupy. My odpovídáme za celý kraj. Já vím, že vám jde jenom o vaši obec a zbytek vás nezajímá. Promiňte, to je neuvěřitelný egoismus. Ať si klidně v Milovicích chcípnou hlukem, hlavně že to nebude v Panenských Břežanech," oponoval Rath a připomněl, že v minulosti se podobně bouřili lidé proti budování milovického letiště, které prosazovala minulá krajská vláda pod vedením ODS. Zároveň obvinil občanské demokraty z toho, že jsou aktivní v boji proti rozšiřování vodochodského letiště, ale nikoliv proti rozšiřování Ruzyně. Starosta Líbeznic Martin Kupka (ODS) se proti tomu ohradil. Podle něj nejde v žádném případě o spor ODS a ČSSD. "Přicházíme s věcnými připomínkami a chceme, aby se tím úředníci zabývali," dodal.


    Rath zdůraznil, že souhlasné stanovisko kraje bylo podmíněno právě tím, že ministerstvo bude akceptovat připomínky obcí. Konečné rozhodnutí je ale podle hejtmana čistě na vládě. "My budeme respektovat jakékoliv rozhodnutí," prohlásil. Pokud ve Vodochodech vznikne mezinárodní letiště, kraj na tom podle hejtmana vydělá, je ale možné i to, že nakonec dostane přednost ochrana mikroregionu. "Vše má své plusy i minusy," uzavřel.


    Demonstranti poté Rathovi předali několik šanonů s připomínkami k dokumentaci EIA a tentýž materiál po skončení protestu odvezli i na ministerstvo životního prostředí. "Ty argumenty už jsme jednou předkládali a mrzí nás, že jste si je neprostudovali," vytkl Rathovi Holeček.


    Kromě odpůrců dostavby dorazila před krajský úřad i zhruba desítka lidí, kteří naopak rozšíření letiště podporují. Zpravodaji ČTK řekli, že jsou z Kolínska a přišli z vlastního rozhodnutí. Vzájemně se ale neznali. "Je to spontánní akce, nikdo nás nenavedl," uvedl Karel Novák, který držel v ruce transparent s nápisem "Nemáme práci, neberte nám možnost získat ji na novém letišti". "Pokud byste opravdu neměli zaměstnání, můžete se zastavit v Kralupech, my vám nějakou najdeme," reagoval Holeček.
    Nebylo to zdaleka poprvé, kdy se na akci namířené proti Středočeskému kraji objevilo několik sympatizantů hejtmanství. V minulosti se například účastnili poklepání na základní kámen dostavby mladoboleslavské nemocnice, jejíž financování se stalo terčem kritiky.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Vodochody

Odpovědět

Datum : 19.10.2011 11:27, Vložil : Ivan

Jak ještě dloho budou diktovat ti ekologický teroristi! Kdy už konečně dá jim někdo zaplatit všechna zdržení a náklady navíc? Je to ve veřejném zájmu, tak ať je rozeženou . Oni si jen prosazují svoje zájmy a zájmy druhých je nezajímají. To je jen pozůstatek minulého režimu, když lidé kteří ničemu neruzumí a rozhodují o věcech které by měli řešit odborníci !

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka