Příprava sídla řídícího centra systému Galileo je v plném proudu

21.10.2011

Praha 20. října (ČTK) - Start prvních dvou družic evropského navigačního systému Galileo na oběžnou dráhu se odkládá, ale úprava jeho řídícího centra v Praze (GSA) v budově bývalé Konsolidační banky je v plném proudu pod dohledem lidí z GSA. "My to musíme udělat tak, aby byla budova připravená do konce března k montáži technických zařízení," řekl ČTK vládní zmocněnec Karel Dobeš.

Evropská vesmírná agentura dnešní vypuštění prvních dvou družic navigačního systému Galileo pro technické problémy odložila. Podle agentury DPA by se mohl start uskutečnit v pátek nebo v sobotu. Start rakety Sojuz se satelity byl plánován na dnešních 12:34 středoevropského letního času ze základny Kourou ve Francouzské Guayaně. Podle ruské agentury ITAR-TASS je příčinou odkladu startu automatické přerušení čerpání paliva.

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše není důležité, kdy se start uskuteční, ale význam projektu. "Projekt Galileo považuji za významný nejen z hlediska dosažení strategicko-politické nezávislosti Evropy, ale zejména z hlediska ekonomického, neboť družicová navigace a kosmické aktivity obecně jsou jedním ze základních pilířů evropské konkurenceschopnosti," řekl.

Podle Karla Dobeše během příštího léta pracovníci GSA přivezou do Prahy potřebná technická zařízení. Nejnáročnější bude příprava prostor, kde bude 70 procent zaměstnanců pracovat v utajovaném režimu. Operativní provoz začne 1. září.

Nyní má GSA 42 zaměstnanců, ne všichni ale hodlají odejít do Prahy. Plánovaný stav je přitom 60 zaměstnanců. Výhledově se proto počítá s tím, že se bude ročně zvyšovat stav o deset až 15 zaměstnanců. Čeští vážní zájemci o zaměstnání v GSA by měli sledovat webové stránky agentury, kde budou vypisována pracovní místa, a mohou se o ně ucházet, radí Dobeš. "GSA už nyní dva Čechy, muže a ženu, zaměstnává," poznamenal.

Budování projektu Galileo bude také příležitostí pro české firmy. Výhodné pro ně budou investice ani ne tak do budování systému, ale do aplikací. To znamená dodávání kartografických podkladů pro systém a vyhodnocování a použití signálu satelitního systému a jeho aplikace v praxi. To budou šance především pro malé firmy. "Změny systému silnic a ulic ve městech bude potřeba dodávat neustále," uvedl jako příklad.

Ministerstvo dopravy bere kosmonautické aktivity českého průmyslu vážně. Ministr zřídil radu pro koordinaci kosmických aktivit, ve které jsou zastoupeny všechny relevantní resorty, Národní bezpečnostní úřad a další orgány státní správy. "Kosmonautika je průmyslová disciplína a jejím úkolem je zajistit návratnost investovaných peněz," uvedl Karel Dobeš.

Národní ekonomická rada vlády také iniciovala vznik české národní vesmírné agentury, která by byla odpovídajícím partnerem národním vesmírným agenturám jiných zemí.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka