Ruské úřady prý zvažují alkoholové testy pro piloty

21.10.2011

Moskva 20. října (ČTK) - Ruské úřady zvažují, že by pilotní kabiny linkových letadel vybavily alkoholovými testery. Informoval o tom dnes deník Izvestija. Před měsícem vyšetřovatelé oznámili, že navigátor stroje Tupolev Tu-134, jehož nehoda u Petrozavodska si letos v červnu vyžádala 47 lidských životů, byl podnapilý.

Podle deníku, který cituje zdroj blízký leteckým úřadům, má být možnost zavedení alkoholových testů pro piloty přezkoumána dnes v rámci návrhů opatření určených ke zlepšení letecké bezpečnosti po sérii letošních havárií v Rusku.

List Izvestia neupřesňuje, jestli by zamýšlené zařízení přímo znemožňovalo start letadla v případě odhalení stop alkoholu.

Letoun Tu-134 letící z Moskvy havaroval u petrozavodského letiště na severozápadě země v noci z 20. na 21. června. Z 52 lidí na palubě - devíti členů posádky a 43 cestujících - na místě zahynulo 44, další tři zranění skonali v nemocnicích. Podle vyšetřovatelů nejspíše selhal lidský faktor, tedy piloti či pozemní dispečeři se zřejmě dopustili chyby při pokusu o přistání ve špatném počasí, vyloučeny nebyly však ani závady letadla či vybavení letiště. Padesátiletému Amanu Akajevovi kolovalo v krvi 0,8 až jedno promile alkoholu, což odpovídá sklence vodky nalačno.

Nehody jako u Petrozavodska nejsou v Rusku ojedinělé. 7. září se u Jaroslavle při pokusu o vzlet zřítil letoun Jak-42 s hokejisty místního klubu. Ze 45 lidí na palubě nehodu přežil jen palubní inženýr Alexandr Sizov. Mezi oběťmi byla i trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Obě neštěstí vedla prezidenta Dmitrije Medveděva k příslibu opatření, která by měla zvýšit bezpečnost ruského civilního letectví, včetně vytlačení menších aerolinek z trhu a subvencí pro pořízení zahraničních letadel.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka