Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem uvádí do provozu novou ranvej

22.10.2011

Frankfurt 21. října (ČTK) - Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem dnes uvádí do provozu novou přistávací dráhu. Stavba dlouhá 2,8 kilometru stála 760 milionů eur (asi 19 miliard Kč) a zahrnovala přemostění dálnice a rychlodráhy, přemístění obrovských množství zeminy, vysazování 288 hektarů náhradních stromů za pokácené a přesouvání chráněných zvířat včetně žab a mloků. Umožní ale o polovinu zvýšit přepravní kapacitu tohoto největšího letiště v Německu, napsala agentura AP.

Jako první vyzkouší dráhu, určenou pouze pro přistávání, vládní letadlo s kancléřkou Angelou Merkelovou, která se zúčastní slavnostního ceremoniálu.
   
Nová dráha je souběžná s dosavadními dvěma, ale leží od nich ve vzdálenosti asi půldruhého kilometru. Kapacita letiště byla dosud kolem 85 vzletů a přistání za hodinu, s novou dráhou to bude až 126. To umožní zvýšit počet přepravovaných cestujících z dosavadních 53 milionů za rok na 88,6 milionu ročně k roku 2020. Společnost Frankfurt Airport se tak bude moci opět ucházet o postavení největšího letiště na kontinentální Evropě, které ztratilo kvůli pařížskému letišti Charlese de Gaulle. Ve světovém měřítku je frankfurtské letiště v současnosti deváté největší.
   
Nová dráha byla navržena v roce 1997, mnoho let však narážela na odpor ochránců přírody a životního prostředí. Nakonec byla povolena s řadou podmínek a omezení. Nejvyšší správní soud spolkové země Hesensko zakázal ve Frankfurtu noční lety, jak to požadovali lidé z okolí. Zákaz by měl začít platit po zahájení provozu nové dráhy, od zimního letového řádu. Letiště se ještě odvolalo ke spolkovému správnímu soudu, který dosud nerozhodl.
   
Nová dráha může v budoucnu umožnit i výstavbu třetí odbavovací haly jižně od letiště, na území bývalé americké letecké základny, a dále tak zvýšit přepravní kapacitu.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

pozdrav

Odpovědět

Datum : 17.08.2014 11:35, Vložil : marie

Ahoj Wolfgang, od roku 1974 po Tobě pátrám a stále bezvýsledně. Ozvi se mi. jmenuji se Maria a byli jsme spolu v Praze v hotelu PALACE. Byl jsi tam se dvěma kamarády. Ozvi se mi. Papapapapa Maria

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka