Soud rozhodne o vině jednatele zkrachovalého Moravan Aviation

24.10.2011

Zlín 24. října (ČTK) - Krajský soud ve Zlíně dnes pravděpodobně vynese rozsudek nad jednatelem zkrachovalého výrobce letadel, společnosti Moravan Aviation z Otrokovic na Zlínsku. William James Harkin z Irska je obžalován z podvodů za zhruba 19 milionů korun. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu až deset let vězení. Je stíhán jako uprchlý, soudního líčení se neúčastnil.

Ilustrační foto
   
Dvaapadesátiletý Harkin, jenž je jediným jednatelem Moravan Aviation od listopadu 2005, údajně nechával sjednávat milionové půjčky, přestože musel vědět, že na splácení nemá peníze. Podle obžaloby od konce roku 2008 nechal sjednat šest půjček celkem na 18,8 milionu Kč. Věřitelům však peníze dodnes vráceny nebyly. Půjčky měly jít na mzdy zaměstnanců, na zaplacení nedoplatků sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmu či na úhradu závazků z obchodního styku.
   
V červenci 2009 Krajský soud v Brně s firmou zahájil insolvenční řízení. Loni v únoru rozhodl o úpadku dlužníka, v březnu byl na majetek Moravan Aviation prohlášen konkurz a o dva měsíce později soud povolil i jeho rozprodej. Společnost před insolvencí vyráběla celokovová letadla ZLIN, která jsou určena například pro výcvik pilotů, přepravu či akrobacii.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka