Technici nenašli chyby v brzdném systému ruského letounu Jak-42

24.10.2011

Moskva 21. října (ČTK) - Za dobu používání letounů Jak-42 nenastala ani jedna letecká událost, tedy ani katastrofa, která by souvisela s ergonomikou kabiny. Nebyl ani zjištěn případ, že by brzdný systém letounu tohoto typu odmítl pracovat. Konstatoval to dnes ruský Mezistátní letecký výbor (MAK), který zkoumá příčiny havárie letounu Jak-42, v němž 7. září zahynul u Jaroslavle místní hokejový tým a trojice českých hokejistů.


   
Komise dnes oznámila, že její práce dospěla do finálního stádia vyšetřování. Byly dokončeny analýzy a zpracovány výsledky kontrol, včetně analýzy stavu motorů, palubních systémů a zařízení letounu, činnosti posádky a rovněž identifikace hlasů posádky. Byl proveden letecký experiment za účasti zkušebních pilotů a vyhodnocena analýza leteckých událostí a katastrof letounů typu Jak-42 za celou dobu jejich používání.
   
Na základě technických údajů, které má komise, nedošlo za období používání letounu Jak-42 ani k jedné letecké události, tedy ani k jedné katastrofě, jejíž příčiny by souvisely s ergonomikou kabiny. Zjištěn nebyl ani případ, kdy by brzdný systém odmítl pracovat, uvedla komise.
   
V minulých dnech byla provedena série letových zkoušek s letadlem stejného typu. Podle listu Kommersant, který se odvolává na specialisty účastnící se zkoušek, byla experimentálně prokázána verze o tom, že havárii způsobily nikoliv technické závady či problémy s kvalitou paliva, ale brzdění kol pilotem u řízení, který z nějakého důvodu nechal při vzletu nohy na pedálech.
   
Technická komise uvedla, že má všechny nezbytné materiály a výsledky všech druhů vyšetřování, na jejichž základě stanoví systémové a bezprostřední příčiny a okolnosti katastrofy.
   
Ke katastrofě došlo 7. září nedaleko letiště u Jaroslavle, kde se letoun zřítil při nepovedeném startu. V troskách zahynulo 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv Jaroslavl. Mezi mrtvými byli i čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Nehodu přežil jediný člověk, palubní inženýr, který se nyní léčí ve středisku pro popáleniny.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka