Soud udělil jednateli firmy Moravan Aviation šest let vězení

25.10.2011

Zlín 24. října (ČTK) - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil šest let a dva měsíce vězení jednateli zkrachovalého výrobce letadel, společnosti Moravan Aviation z Otrokovic na Zlínsku. William James Harkin z Irska se podle obžaloby dopustil podvodů za zhruba 19 milionů korun. Zároveň nesmí sedm let dělat prokuristu či obdobnou funkci v obchodních společnostech. Dvaapadesátiletému muži, který je stíhán jako uprchlý, hrozilo až deset let vězení. Vinu popírá.


   
Ilustrační foto

Harkin, jenž je jediným jednatelem Moravan Aviation od listopadu 2005, údajně nechával sjednávat milionové půjčky, přestože musel vědět, že na splácení nemá peníze. Podle obžaloby od konce roku 2008 nechal sjednat šest půjček celkem na 18,8 milionu Kč. Věřitelům však peníze vráceny nebyly. Půjčky měly jít na mzdy zaměstnanců, na zaplacení nedoplatků sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmu či na úhradu závazků z obchodního styku.
   
Podle státního zástupce Lea Foltýna věřitel věděl, že otrokovická společnost na tom není po finanční stránce nejlépe, nicméně přesně její hospodářské výsledky neznal. Byl však přesvědčen o tom, že firma disponuje nemalým nemovitým majetkem. Nevěděl však, že společnost je prakticky před úpadkem a veškeré nemovitosti jsou zastaveny na půjčku ve prospěch třetí osoby. Harkin údajně před věřiteli hovořil o restrukturalizaci podniku, z titulu své funkce pro to prý ale neudělal nic.
   
V červenci 2009 Krajský soud v Brně s firmou zahájil insolvenční řízení. Loni v únoru rozhodl o úpadku dlužníka, v březnu byl na majetek Moravan Aviation prohlášen konkurz a o dva měsíce později soud povolil i jeho rozprodej. Společnost před insolvencí vyráběla celokovová letadla ZLIN, která jsou určena například pro výcvik pilotů, přepravu či akrobacii.
   
Firma Moravan Aviation, která se dříve jmenovala CzechAircraft, v roce 2006 koupila za 50 milionů Kč výrobní závod společností Moravan a Moravan-Aeroplanes v konkurzu. Majiteli společnosti, kterým je irský QucomHaps Holdings, se ale nedařilo zajistit nové zakázky.
   
Tradice firmy z Otrokovic sahá do roku 1934, kdy ji založila společnost Baťa jako Zlínské letecké závody. Podnik začal výrobou bezmotorových, pak také motorových kluzáků a letadel. Továrna od svého založení vyrobila více než 5000 letadel, v posledních letech ale vyráběla jenom několik letadel ročně.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka