Hrobka aviatika Jana Kašpara by se mohla dočkat rekonstrukce

28.10.2011

Pardubice 26. října (ČTK) - Hrob pardubického rodáka a průkopníka české aviatiky Jana Kašpara na městském hřbitově by se mohl dočkat rekonstrukce. Společnost Jana Kašpara podepsala smlouvu o spolupráci s praneteří letce Evou Perrovou a dohodla se na vypsání architektonické soutěže na nový pomník Kašparovy hrobky. Město v únoru účast na opravách hrobu odmítlo pro přílišnou nákladnost.

"Účelem smlouvy je zejména vytvoření podmínek pro celkovou rekonstrukci hrobky a spolupráce při jejím provedení. Její podoba vzejde z architektonické soutěže, kterou v dohledné době vyhlásíme," uvedl předseda společnosti Jiří Kotyk v tiskové zprávě. Peníze na obnovu hrobky chce získat z veřejných prostředků, oslovila pátý městský obvod, kde se hřbitov nachází, a Pardubický kraj. Náklady se odhadují na několik set tisíc korun.

Ve smlouvě je mimo jiné uvedeno, že Kašparovy ostatky zůstanou po dobu nejméně 100 let uloženy v Pardubicích. "Úvahy o jejich přesunutí například na pražský Vyšehrad mi připadají liché. Kašparova rodina a jistě i sám Kašpar si přál zůstat v rodných Pardubicích," uvedla letcova praneteř.

Radnice v minulosti uvažovala o tom, že ve městě by mohla na Kašparovu památku stát jeho socha. Konkrétnější kroky v této věci zatím neučinila. Vedle hrobky připomíná Kašpara v Pardubicích památník s malým letadlem na náměstí Dukelských hrdinů. V podchodu vlakového nádraží je pamětní deska k 125. výročí letcova narození. Na místě kdysi stával hangár a letecká škola. Loni přibyla další pamětní deska v ulici Bratranců Veverkových v domě číslo 645, kde Kašpar dožil u své sestry.

Společnost Jana Kašpara plánuje i další aktivity spojené s osobou legendárního letce. Uvažuje například o vybudování naučné stezky v Pardubicích po jeho stopách.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Stezka

Odpovědět

Datum : 28.10.2011 10:42, Vložil : Knd

Naučná stezka je podle mě skvělý nápad jak oživit Pardubice. Rád jí projdu

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka