Audit v LOM odhalil nevýhodné obchody, obrana podá oznámení

27.10.2011

Praha 26. října (ČTK) - Audit v opravnách LOM potvrdil podezření o nevýhodných transakcích. Obrana kvůli nim podává trestní oznámení a v managementu podniku nastanou změny, řekl dnes novinářům ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Obrana chce LOM výrazně restrukturalizovat, s jeho prodejem nyní nepočítá.

Vondra se zároveň ohradil proti podezřením, která v souvislosti s auditem v parlamentu pronesl předseda KSČM Vojtěch Filip. Audit byl podle Vondry a generálního sekretáře ministerstva Jana Vylity nutný, protože v podniku hrozilo nebezpečí hospodářských škod.

Trestní oznámení souvisí s nákupy a prodeji, které LOM v poslední době uskutečnil, je však podáváno na neznámého pachatele. Podle závěru auditorů mělo dojít ke škodám v desítkách a možná až stovce milionů korun, uvedl Vylita. Zda se jednalo o záměr či nedbalost, by měla určit až policie.

"O personálních změnách se nyní jedná," prohlásil Vylita. Konkrétnější nyní být nechtěl. Podle informací ČTK by ale rozhodnutí mělo padnout v řádu dnů a změny jsou připravovány ve vrcholném managementu společnosti.

Státem vlastněná společnost LOM pro českou armádu v současnosti především opravuje vrtulníky Mi-171Š. Zajišťuje také výcvik pilotů, těchto služeb v minulých letech využívala i americká armáda a v ČR také cvičili piloti vznikajícího afghánského letectva.

Vrtulník Mi-171

Ministerstvo obrany vypsalo audit urychleně letos v létě poté, co vyšlo najevo, že státní podnik možná nebude mít v říjnu a listopadu na výplaty. Firma ostatně účetní operací o 20 milionů navýšila už hospodářské výsledky za loňský rok a dostala se tak z červených čísel.

Od roku 2005 do roku 2010 podnik generoval jen velice nízký zisk, jeho provozní činnost, tedy například výcvik pilotů, byla dlouhodobě ztrátová. Na druhou stranu má firma nakoupené zbytečné zásoby za 150 až 188 milionů korun. "Podnik fundamentálně prodělává. Nejen dnes. Prodělával i v minulosti," shrnul Vylita.

"Měli jsme důvodné podezření, že ekonomická situace podniku není důsledkem pouze nedostatku zakázek zadávaných rezortem obrany," poznamenal dnes Vondra. Podnik prý žije z podstaty a nevydělává na vlastní rozvoj. LOM si však podle něj zasluhuje pomoci, je už skoro sto let součástí domácího leteckého průmyslu.

Nyní ministerstvo obrany hodlá LOM zásadním způsobem restrukturalizovat. Firma zřejmě opustí své prostory v pražských Malešicích a bude soustředěna do Kbel, kde je letiště. Možný je prodej jeho části, která se zabývá opravami pístových motorů. Propouštění podle Vylity LOM nyní nečeká.

Vrtulníkové kapacity jsou jedním z výrazných příspěvků ČR společným schopnostem Severoatlantické aliance, zdůraznil dnes Vondra. Obrana by tak chtěla zajistit, aby LOM mohl v budoucnu opravovat původem ruské vrtulníky Mi pro všechny jejich vlastníky z členských zemí NATO. Podle ministra by měl být při prosincové návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze podepsán dodatek ke smlouvě z roku 2007, který to umožní.

Obrana se dnes také ohradila proti nařčení, které ve sněmovně v úterý oznámil komunistický lídr Filip. Vondra podle něj nejméně porušil jednací řád vlády, když kabinet ani neinformoval o auditu v LOM, jehož cena podle KSČM přesáhla deset milionů. Vylita dnes uvedl, že obrana auditorské společnosti KPMG zaplatí i s daní 8,8 milionu korun. Připustil, že ministerstvo vládu o smlouvě chybně neinformovalo. Obrana přímo oslovila dvě auditorské firmy, příslušný úředník předpokládal, že v takovém případě kabinet informován být nemusí.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka