Letiště v Hradci Králové hodlá šetřit, rozšiřovat se nebude

03.11.2011

Hradec Králové 2. listopadu (ČTK) - Letiště v Hradci Králové se o nové odbavovací haly či o možnost přijímat velká letadla charterových letů rozšiřovat nebude. Naopak bude šetřit a počet zaměstnanců zredukuje z 15 na sedm až devět. Provoz letiště zůstane v současném rozsahu, tedy jako veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní letiště. ČTK to dnes řekl hradecký primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).


   
Rozhodnutí o úsporách radnice učinila po nedávném auditu hospodaření městské firmy Letecké služby Hradec Králové, která letiště spravuje. Audit odhalil řadu chyb v účetnictví a hospodaření společnosti. Podle Finka město zvažuje na základě jeho výsledků podání trestního oznámení. Dosavadní ředitel firmy Roman Zindulka byl v říjnu odvolán a na jeho místo k 1. listopadu nastoupil Vladimír Griga.
   
Původně Letecké služby počítaly, že by letiště v budoucnu odbavovalo charterové lety cestovních kanceláří a jiných dopravních společností. Loni na podzim kvůli tomu letiště testoval letoun Boeing 737-300, který měl prověřit jeho technické parametry a možnosti dráhy a personálu.
   
Zatím na letišti z větších strojů nejčastěji přistávají letadla s kapacitou pěti až osmi cestujících. Zejména jde o různé soukromé či firemní lety. Noční přistání je možné pouze na vyžádání 24 hodin předem.
   
Podle Finka mají Letecké služby v roce 2012 ušetřit 3,5 milionu korun a do pěti let by se měly náklady na provoz postupně snížit z 12 až 13 milionů korun na čtyři miliony korun. Zatím firma funguje jen díky dotacím z městského rozpočtu. Loni dotace činila téměř 13 milionů korun, předloni skoro deset milionů korun. Výnosy z vlastní činnosti Leteckých služeb pokrývají jen zhruba 12 procent nákladů.
   
Město také nepočítá s tím, že by prodávalo pozemky na letišti subjektům, které na něm chtějí trvale podnikat. Nevylučuje však dlouhodobý pronájem, například zchátralých krytů pro stíhačky. O prodeji částí letiště by se podle Finka dalo uvažovat jen v případě, že by se objevil velký investor, který by chtěl rozvoj letiště sám financovat. Fink připomněl, že asi 20 kilometrů od Hradce je letiště Pardubice, kde již charterové lety jsou.
   
Nyní přijatá koncepce fungování letiště zahrnuje období asi do roku 2014 až 2015. V té době by se podle Finka mělo rozhodnout o tom, zda se na letišti bude stavět obří výcviková základna hasičů. Měla se již stavět, ale ministerstvo vnitra od toho kvůli vysokým nákladům loni upustilo. Město a hradecký kraj však o stavbu základny s dotací EU nadále usilují.
   
Koncepce letiště podle náměstka primátora Martina Soukupa (ODS) dál počítá se zachováním kulturních a dalších akcí na letišti. Festivalpark na letišti například hostí známé hudební festivaly Rock for People a Hip Hop Kemp. Pravidelně se na něj sjíždějí majitelé a fanoušci nákladních vozů na Truckfest. Jednou z největší akcí je mezinárodní letecká přehlídka CIAF. 


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka