Varšavské letiště zůstává zavřené, jeřáby zvedají rozbitý Boeing

03.11.2011

Varšava/Praha 2. listopadu (zpravodajka ČTK) - Varšavské letiště Okecie zůstane zřejmě zavřené nejméně do dnešního večera. Blokuje ho Boeing 767, který ve Varšavě nouzově přistál v úterý odpoledne. Polská letecká společnost LOT zatím odvolala všechny lety do dnešních 20:00 SEČ. České aerolinie (ČSA) svým klientům nabízejí let linkou do Krakova.


   
Poškozené letadlo, které patří firmě LOT, nadzvedávají z letištní plochy dva jeřáby, aby ho bylo možné odsunout a posléze otevřít jednu startovací dráhu. Letounu se nevysunul podvozek, a tak v úterý s 231 lidmi na palubě chvíli kroužil nad Varšavou a pak nouzově přistál "na břiše" na letišti. Nikomu se nic nestalo. Poláci proto kapitána letadla Tadeusze Wronu oslavují jako hrdinu. "Létej jako orel, přistávej jako Wrona (vrána)," takové je heslo internetových fanoušků kapitána, který předvedl vzorný příklad toho, jak má vypadat nouzové přistání.
   
"Prvního listopadu budeme slavit svoje další narozeniny," řekla v televizi TVN24 mladá žena, která v úterý spolu s dalšími cestujícími zažila přistání s nejistým koncem.
   
Poláci úterní incident velmi prožívají, protože mají v čerstvé paměti leteckou katastrofu u západoruského Smolenska, při které loni v dubnu zahynul prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Letadlo tehdy řídili polští vojenští piloti.
   
Polské aerolinie LOT zřejmě budou muset kvůli tomu, že jejich letadlo od úterního odpoledne blokuje letištní plochu, zaplatit letišti pokutu, uvedl na svém webu Polský rozhlas. Okecie je největší vzdušný přístav v Polsku, loni odbavilo 8,67 milionu cestujících.
   
Letadla, která běžně létají do Varšavy, jsou směrována na jiná letiště v Polsku. Cestující ČSA mohou letět do Krakova, odkud se do Varšavy dostanou po zemi, uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Stejně tak to je i s cestami z Varšavy do Prahy, lidé musejí nejdříve dojet do Krakova. Cestující s ČSA si také mohou změnit rezervaci na pozdější termín.
   
Ranní spoj Českých aerolinií kvůli přetrvávající uzavírce letiště zamířil na náhradní letiště do Krakova, odkud cestující do Varšavy společnost přepravila po zemi, uvedla Hejsková. Obdobně podle ČSA do Varšavy neodletí ani večerní spoj, který aerolinie přesměrují do Lodže. Odlet z Prahy by měl startovat pět minut po páté hodině odpoledne a na letišti v Lodži přistát v 18:20. Z Lodže bude pro cestující zajištěna pozemní přeprava do Varšavy. Stejným způsobem budou do Lodže přesunuti cestující z Varšavy, kteří do Prahy odletí v 19:05 s předpokládaným časem příletu na pražské letiště ve 20:20.
   
Ráno další komplikace v letecké dopravě nad Polskem způsobila mlha, kvůli které několik hodin nefungovala letiště v Krakově, Lodži a Poznani.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka