Americký generál si pochvaluje český výcvik afghánských pilotů

04.11.2011

New York 3. listopadu (zpravodaj ČTK) - Americký generál Timothy Ray, který má na starost budování afghánského letectva, si pochvaluje český výcvik afghánských pilotů vrtulníků a leteckých mechaniků. Podle něj je práce českých odborníků výjimečná. Češi učí Afghánce létat na ruských vrtulnících Mi-17 a starat se o ně, a to jak v České republice, tak v Afghánistánu.

Ruský vrtulník Mi-17   

Ray ocenil i zručnost českých leteckých mechaniků, kteří mají na rozdíl od mnoha svých kolegů v NATO zkušenost s ruskou technikou. „Viděl jsem je na vlastní oči při údržbě vrtulníků, byla radost se na to dívat, protože mají laťku hodně vysoko," řekl Ray ČTK během návštěvy v New Yorku.
   
Češi mají v současné době zájem vybudovat v Pardubicích alianční výcvikové středisko pro piloty vrtulníků. Plány minulý týden během své návštěvy ve Washingtonu představil americkému prezidentu Baracku Obamovi český předseda vlády Petr Nečas. Americká strana se podle něj na návrh přijala vstřícně.
   
Větší spolupráci by se nebránil ani Ray. "Určitě bychom uvítali širší vztahy s Čechy a dělali s nimi více. Budeme o tom jednat, v tuto chvíli ale žádné specifické plány nejsou," uvedl americký generál, který se velení výcviku afghánského letectva ujal letos v srpnu.
   
Ray podotkl, že Afghánci měli v 70. a 80. letech minulého století velmi moderní letectvo, které tvořily hlavně ruské stroje. O většinu z nich ale přišlo v bojích anebo během vlády hnutí Taliban, které letadla a vrtulníky neudržovalo. Koaliční jednotky proto musejí v zemi vybudovat letectvo zcela nové. K dispozici přitom mají, jak ruské, tak americké stroje.
   
Nyní mají tamní vzdušné síly kolem 5000 z 8000 plánovaných mužů. Cvičí se jak přímo v Afghánistánu, tak - v případě pilotů - ve Spojených státech, Spojených arabských emirátech a České republice. Na pardubické základně v těchto dnech začne výcvik dalších čtyř afghánských pilotů vrtulníků. V prosinci by pak měl začít výcvik pilotů přímo v Afghánistánu, uvedl Ray.
   
NATO podle něj dosud vycvičilo 12 z nejméně 70 leteckých posádek, jež by afghánské vzdušné síly měly mít po roce 2014, na jehož konec Obama naplánoval stažení spojeneckých sil ze země. Zájem o službu v letectvu je podle Raye velký, ještě před třemi lety přitom byl zájemců nedostatek.
   
Spojenci nyní naopak mnoho kandidátů musejí odmítat, protože například nemají dostatečné vzdělání. Piloti také například musejí mít dobrý zdravotní stav a dokončenou střední školu. Měli by také umět anglicky na úrovni, ze které se pak mohou dále v řeči, která je v letectví mezinárodním dorozumívacím jazykem, zdokonalovat.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka