Letoun A380 australského přepravce Qantas měl opět poruchu

04.11.2011

Sydney 4. listopadu (ČTK) - Obří letoun A380 australských aerolinek Qantas musel dnes přistát nouzově v Dubaji, protože kvůli problémům s olejem přestal fungovat jeden z jeho čtyř motorů. Porucha nastala přesně rok ode dne, kdy za letu vybuchl u jednoho z letadel A380 australské firmy motor a Qantas poté na téměř měsíc celou flotilu "superjumb" evropského výrobce Airbus odstavila z provozu.

Letoun  A380 australských aerolinek Qantas   

Posádka letounu, který přepravoval 258 cestujících ze Singapuru do Londýna, zjistila za letu ubývání oleje. Letadlo poté bezpečně přistálo v Dubaji a nikdo nebyl zraněn, sdělila společnost. Technici nyní zjišťují, zda bude moci stroj pokračovat do Londýna a firma bude pro cestující hledat ubytování nebo náhradní spojení.
   
Loni 4. listopadu vytekl za letu A380 od Qantas ze Singapuru do Sydney z vadného motorového potrubí olej, který se vznítil, zničil disk turbiny a jeho kousky zasáhly křídlo. Zpráva australského úřadu pro leteckou bezpečnost konstatovala na motoru výrobní závadu a výrobce Rolls Royce musel ve všech A380 po světě své motory opravit. Qantas obnovila lety se svou flotilou deseti A380 až 27. listopadu.
   
Mluvčí Qantas Olivia Wirthová sdělila, že oba případy spolu přes stejné datum a problém s olejem nijak nesouvisejí. "Je to jednorázový případ a budeme se snažit dostat letadlo zpět do vzduchu nejrychleji, jak to bude možné," řekla mluvčí podle agentury AP. Qantas je co do bezpečnosti jednou z nejlepších leteckých společností světa.
   
Qantas se nyní vzpamatovává z dlouhého sporu s odbory. O minulém víkendu společnost v obraně před neustálými stávkami přistoupila k dočasnému zastavení veškeré domácí i zahraniční přepravy.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka