USA zpřísnily pravidla pro nálety bezpilotních letadel

06.11.2011

Spojené státy zpřísnily pravidla pro nálety bezpilotních letadel, které v poslední době poškozují jejich křehké vztahy s Pákistánem. Letouny, jejichž používání výrazně rozšířil nynější prezident Barack Obama, již v Pákistánu či Afghánistánu zabily stovky nepřátelských bojovníků. I přestože se kampaň považuje za úspěšnou, přistoupili Američané z diplomatických ohledů k některým ústupkům, uvedl dnes list The Wall Street Journal (WSJ).

Nová pravidla jsou podle něj výsledkem dlouhodobých sporů některých armádních činitelů a představitelů amerického ministerstva zahraničí s Ústřední zpravodajskou službou, která bezpilotní program vede a chce mít volnou ruku při pronásledování členů povstaleckého hnutí Taliban. Bílý dům program během léta podrobil revizi, do které zasahoval i Obama. Šetření leteckou kampaň CIA nakonec podpořilo, podrobilo ji ale přísnějším podmínkám.

"Zvedli laťku. V CIA si nyní musejí být zatraceně jistí, jestli se (nasazení bezpilotního letadla) vyplatí," řekl WSJ nejmenovaný vysoce postavený americký činitel. Podle nových pravidel má při rozhodování o útocích větší slovo ministerstvo zahraničí. Pákistánští představitelé také budou dopředu vědět o více operacích. CIA také souhlasila s tím, že odloží akce během návštěv pákistánských činitelů v USA. 

Někteří představitelé americké administrativy nicméně v rozhovorech s reportéry The Wall Street Journalu nová pravidla nepovažovali za tolik zásadní. Jejich dopad na skutečné operace podle nich bude minimální, protože laťka pro povolování útoků i dosud byla setrvale vysoko. "I když se nyní bude v úvahu brát více věcí, má program ve Washingtonu stále silnou podporu a bude stejně agresivní jako dříve," uvedl jeden z nich. 

Obama loni program CIA rozšířil na 14 "oběžných drah" bezpilotních letounů. Každou z nich obvykle obsluhují tři stroje, což stačí na nepřetržitou kontrolu kmenových území v Pákistánu. Letadla jsou vyzbrojena raketami Hellfire. 

Bezpilotní program se podle WSJ z technické zvláštnosti stal klíčovým prvkem americké politiky národní bezpečnosti. Letecká kampaň již od Obamova nástupu do úřadu zabila přes 1500 podezřelých povstaleckých bojovníků. Někteří kritici v americké administrativě ale účinnost programu zpochybňují. CIA podle nich nebere v úvahu diplomatické škody způsobené útoky na velké skupiny méně významných bojovníků a negativní dopady kampaně na veřejné mínění v Pákistánu.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka