Do ČR se vrátily vojenské vrtulníky, které létaly v Afghánistánu

07.11.2011

Přerov/Praha 6. listopadu (ČTK) - Tři vrtulníky české armády, které od ledna 2010 létaly v afghánské provincii Paktika v rámci mezinárodní operace ISAF, se dnes vrátily do ČR. Na letiště v Přerově-Bochoři je přivezl obří dopravní letoun An-124 Ruslan, informovala ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.


   
Hlavním úkolem jednotky, ve které se vystřídalo celkem sedm "rotací" personálu, bylo podle ní přepravovat osoby i materiál pro regionální velitelství ISAF východ. "Za dobu svého působení v Afghánistánu příslušníci sedmi vrtulníkových jednotek nalétali celkem 2763 letových hodin, přepravili přitom 9033 osob a 333.749 kilogramů materiálu," uvedla Růžičková.
   
Operační úkol českých vrtulníkářů skončil v říjnu, poslední let pro mezinárodní mírové síly přistál 23. října. Vrtulníky pak byly vrtulníky demontovány a připraveny na cestu zpět do České republiky.
   
Nyní trojici před lety nákladně a se zpožděním modernizovaných strojů převezmou vojenské opravy LOM Praha, kde je čeká generální oprava.
   
Personál poslední jednotky mezitím na základně Sharana pokračuje v likvidaci její české části a v přípravách na odsun materiálu i pozemní techniky. Návrat posledních vojáků vrtulníkové jednotky se přepokládá v polovině prosince, uzavřela Růžičková.
   
Vrtulníková jednotka v Afghánistánu zřejmě přispěla ke zvýšení prestiže této české vojenské odbornosti v očích spojenců. Americký generál Timothy Ray, který má na starost budování afghánského letectva, nedávno velmi ocenil také český výcvik afghánských pilotů vrtulníků a leteckých mechaniků. Česká strana by ráda v rámci NATO zřídila v zemi alianční vrtulníkové výcvikové středisko.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka