Muzeum Jindřichohradecka vystaví části letounu z 2. světové války

07.11.2011

Jindřichův Hradec 6. listopadu (ČTK) - Zrekonstruované části letounu Focke-Wulf Fw 190, který se zřítil v srpnu 1944 při letecké bitvě americké letky a německé Luftwaffe u Otína, uvidí od 11. listopadu návštěvníci Muzea Jindřichohradecka. Otevření expozice se zúčastní i syn německého pilota sestřeleného letounu Huberta Engsta, řekl ČTK archeolog muzea Vladislav Burian.

Letoun Focke-Wulf Fw 190   

Burian se svými kolegy z jindřichohradeckého Klubu letecké historie pomáhali v květnu torzo letounu vyzvedávat ze země u Otína. Stroj ležel v hloubce pěti metrů téměř 70 let. Až letos se podařilo přesněji určit, kde by sestřelené letadlo mohlo ležet.
   
Burian už v květnu uvedl, že některé části stroje jsou vzhledem k datu výroby v bezvadném stavu. "A teď se je budeme snažit všechny vystavit pro lidi," řekl ČTK.
   
Podle něj budou letoun v expozici představen ve dvou částech. Menší díly, jako třeba budíky, lidé uvidí v zasklené vitríně. Větší kusy, což jsou například list vrtule nebo blok motoru, budou ležet volně v místnosti muzea. Doplněny budou plastickou mapou, aby si lidé mohli představit, jak zhruba vypadala letecká bitva na Jindřichohradecku v srpnu 1944.
   
Syn pilota sestřeleného letounu Wolfgang Engst svou účast na otevření expozice Burianovi potvrdil před pár dny.
   
Pilot Hubert Engst se stačil při bitvě na Jindřichohradecku katapultovat. Absolvoval potom ještě další letecké boje a válku přežil. Engst byl podle historiků vynikající stíhací pilot.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka